menu
QAmmunity.org
Recent activity by Srikanth Bhandary
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Srikanth Bhandary
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Srikanth Bhandary
Filter
User Srikanth Bhandary
Recent activity
All questions
All answers
Tactile (Meissner) corpuscles are abundant in which of the following areas? - Fingertips - Nipples - Palms - Scalp - Axilla
answered
Nov 18, 2024
Biology
high-school
1
answer
8.7k
views
Which of the following is NOT a description of Human Rights-Based Approach to Science, Technology and Developments? Group of answer choices C. It leads forward to a continuous scientific and technological
asked
Oct 23, 2024
Social Studies
college
1
answer
153k
views
Since a combinatorial effect can be triggered by a single transcription regulator, what can a single protein induce?
asked
Aug 11, 2024
Biology
high-school
1
answer
132k
views
Complete the table of values for the function. f(x) = ( 1 /3)^x A = b= C=
asked
Jul 8, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
50.4k
views
A 2.50-kg object is moving in a plane, with its x and y coordinates given by x = 3t² − 4 and y = 2t³ + 5, where x and y are in meters and t is in seconds. Find the magnitude of the net force acting on
asked
Jun 13, 2024
Physics
high-school
1
answer
95.2k
views
Which equation could model the graph of f? a) f(x) = 1 + 4sin(x) b) f(x) = 3 - 2sin(x) c) f(x) = 3 + 2sin(x) d) f(x) = 5 - 4sin(x)
answered
Apr 13, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
163k
views
Tell someone how to get from the hotel to the airport, knowing that the hotel is 50 meters away from the metro station Vallcarca, which is five stops away from the aeropuerto de Barcelona stop.
asked
Mar 19, 2024
Spanish
college
1
answer
9.7k
views
If relative density is equal to 1 then the substance would sink in water ..true or false
answered
Dec 11, 2023
Physics
college
1
answer
199k
views
Anna has $32 more than Ben, and Ben has five times as much money as Cindy. If Cindy has d dollars, how much money does Anna have?
asked
Oct 11, 2023
Mathematics
college
1
answer
186k
views
CAN SOMEONE PLS HELP Instructions Sarah’s neighbor offers to pay her $5 for every shark tooth she finds on the beach. After collecting only three shark’s teeth, Sarah decides to share the opportunity with
answered
Sep 29, 2023
Mathematics
middle-school
2
answers
214k
views
I would like to know how to decrease 280 by 73%
asked
Jun 18, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
39.8k
views
A 500 g sample of Al2(SO4)3 is reacted with 450 g of Ca(OH)2. A total of 596 g of CasO4 isproduced. What is the limiting reactant in this reaction, and how many moles of excess reactantare unreacted? Al2(SO4)3
answered
May 18, 2023
Chemistry
college
1
answer
121k
views
Can anyone in the community help me solve these problema??
answered
Apr 30, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
106k
views
nathanials school is considering cutting music from their curriculum. he wants to make the argument that music has been considered important to the education of young people for centuries. how would he
answered
Apr 28, 2023
Arts
high-school
1
answer
211k
views
Find the volume of a pyramid with a square base, where the perimeter of the base is4.1 m and the height of the pyramid is 3.6 m. Round your answer to the nearesttenth of a cubic meter.
answered
Apr 7, 2023
Mathematics
college
1
answer
234k
views
Write the inequality shown by the graph.
answered
Feb 26, 2023
Mathematics
middle-school
2
answers
49.3k
views
You are trying to hold your 550 g physics books with your hand against a vertical wall. Using a force sensor you know that the force you are applying is 10.0 N. Below the book on the floor you have placed
asked
Nov 5, 2022
Physics
high-school
2
answers
8.6k
views
Which of these is a unit rate? (from time4learning) (A). $3.50 for 2 gallons of juice (B). $5.00 for 3 pounds of cheese (C). $4.25 for 1 watermelon (D). $2.75 for 6 hamburger rolls
answered
Oct 29, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
86.2k
views
Bailey spent $12.25 at the arcade on Saturday and $9.50 at the arcade on Sunday. How much money did Bailey spend anogether?
asked
Oct 28, 2022
Mathematics
college
1
answer
41.3k
views
All of the following are part of a description EXCEPT the type of art it is who artists influence with their work the general size and shape of the work information about the subject of the art
answered
Oct 23, 2022
Arts
college
2
answers
199k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.1m
answers
Search QAmmunity.org