menu
QAmmunity.org
Answers by Sijo Jose
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Sijo Jose
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Sijo Jose
Filter
User Sijo Jose
Recent activity
All questions
All answers
What is the total number of grams of potassium fluoride (molar mass = 58 g/mol) needed to make 9.4 liter of a 6.17 M solution?
answered
Dec 11, 2022
Chemistry
high-school
7
votes
38.1k
views
Which expression describes the area of the entire rectangle with the given dimensions? F. 14x2 G. x2 + 9x + 14 H. 18x J. x2 + 4x + 14
answered
Oct 30, 2022
Mathematics
college
6
votes
211k
views
DONT FORGET TO GRAPH IT!!
answered
Sep 24, 2022
Mathematics
middle-school
7
votes
119k
views
Need a quick answer please
answered
Sep 15, 2022
Chemistry
high-school
7
votes
80.1k
views
What is the Rosetta Stone? A) a stone with a royal decree written in Greek and Egyptian B) a gem used in a royal crown for the Pharaoh of Egypt C) a religious monument in ancient Egypt D) a type of weapon
answered
Aug 27, 2022
Social Studies
high-school
0
votes
105k
views
Please answer all 3 questions
answered
Jul 27, 2022
Mathematics
college
13
votes
150k
views
Which company should Jeffrey choose if he wants to pay the lowest total cost for an event with 30 attendees?
answered
Jul 21, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
41.6k
views
50 points! Which of the following is a synonym for the word audible? mumbled indistinct obscure clear
answered
Mar 17, 2022
English
college
3
votes
200k
views
First-person and second-person voice are the appropriate tone for essays. True False
answered
Mar 15, 2022
English
high-school
1
vote
196k
views
Find the binomial expression of (x-5) (×-5)
answered
Mar 3, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
121k
views
If you can help me with Slope Intercept plz help me
answered
Jan 22, 2022
Mathematics
high-school
14
votes
64.0k
views
Carl delivers papers for spending money. He gets $10 for each day that he works in addition to $0.50 for each paper that he delivers. If Carl works on Monday and gets paid $25, how many papers did he deliver?
answered
Dec 29, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
104k
views
En clase a juan carlos le gusta estar cerca de la ventana
answered
Dec 23, 2021
Spanish
college
4
votes
123k
views
Select all of the following expressions that are equivalent to 9 1/2
answered
Dec 17, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
185k
views
Give an example of a place where the colors of the room would need to be chosen carefully to create the right mood. Explain the color(s) that should be chosen and why it is the right look for that place.
answered
Nov 24, 2021
Arts
college
1
vote
96.4k
views
Solange was thinking of a number between 40 and 50 which is a multiple of 3 and 4. Of what number was she thinking? A) 45 B) 41 C) 49 D) 48
answered
Nov 16, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
36.9k
views
WILL GIVE BRAINLOEST ANSWER IF CORRECT Which will form an ionic bond? A. A positive ion and a negative ion B. Two positive ions C. Any two atoms D. Two carbon atoms
answered
Sep 17, 2021
Biology
college
7
votes
81.1k
views
Please help!!! __________ exercise is sustained vigorous activity that strengthens your heart and lungs. Anaerobic Aerobic
answered
Aug 19, 2021
Health
middle-school
2
votes
130k
views
Two parallel lines are crossed by a transversal.what is the value of y?
answered
Aug 8, 2021
Mathematics
high-school
0
votes
32.1k
views
if you can buy 8 gallons of gas for $25.60, what is the cost per gallon? use a proportion to slove and show all work
answered
Jul 20, 2021
Mathematics
college
6
votes
208k
views
Page:
« prev
1
2
3
4
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org