menu
QAmmunity.org
Questions by Siddu Hadapad
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Siddu Hadapad
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Siddu Hadapad
Filter
User Siddu Hadapad
Recent activity
All questions
All answers
A Secret Service report examining 37 school shootings found that more than one friend was warned in _____ of the cases.
asked
Dec 17, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
0
votes
19.3k
views
How much 55kg in pounds?
asked
Dec 3, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
223k
views
Evaluate. Write your answer as a fraction or whole number without exponents. 2^–2 =
asked
Aug 12, 2024
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
171k
views
#NAME?
asked
Jun 4, 2024
Health
high-school
1
answer
5
votes
117k
views
Which lenses on a stereo microscope have interchangeable magnification? a) Objective lenses b) Eyepiece lenses c) Condenser lenses d) Stage lenses
asked
Apr 16, 2024
Physics
high-school
1
answer
2
votes
93.7k
views
4374,-1458,486,-1162,54 number sequence
asked
Apr 8, 2023
Mathematics
college
1
answer
2
votes
214k
views
What do you do to keep fit?
asked
Dec 28, 2022
Health
high-school
1
answer
2
votes
223k
views
Please help. Is algebra. PLEASE HELP NO LINKS OR FILES. I don't want links.
asked
Oct 15, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
124k
views
How do you predict technology will continue to change the marketing and promotions industry?
asked
Oct 4, 2022
Computers and Technology
high-school
1
answer
9
votes
227k
views
6. A journalist is testing the acceleration of a new car. He measures the final velocity of the car to be 15 m/s. If the car was initially stopped 10 s before the journalist made her measurement, what
asked
Jul 5, 2022
Physics
college
1
answer
1
vote
40.2k
views
It costs $3 to bowl a game and $2 for shoe rental. a. Write an expression for the total cost (in dollars) of $g$ games. Expression: b. Use your expression to find the total cost of 8 games. Cost of 8 games:
asked
Jun 7, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
160k
views
It costs $3 to bowl a game and $2 for shoe rental. a. Write an expression for the total cost (in dollars) of $g$ games. Expression: b. Use your expression to find the total cost of 8 games. Cost of 8 games:
asked
Jun 7, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
160k
views
It costs $3 to bowl a game and $2 for shoe rental. a. Write an expression for the total cost (in dollars) of $g$ games. Expression: b. Use your expression to find the total cost of 8 games. Cost of 8 games:
asked
Jun 7, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
160k
views
Which excerpt from the prologue of Free the Children reflects what is occurring in this frame?
asked
Apr 23, 2022
English
high-school
2
answers
5
votes
171k
views
A computer has 38 address lines. How many locations in Mega bytes can it address?
asked
Nov 8, 2021
Computers and Technology
college
1
answer
4
votes
44.9k
views
Kyle buys a dozen hamburger rolls for $1.29. What is the cost of each roll? Round to the nearest hundredth.
asked
Sep 9, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
216k
views
1. Which decimals are equivalent to (3 × 10) + (2 × 1/100)? * A. 3.02 B. 30.20 C. 30.02 D. 30.200 2. Are these decimals equivalent? Why or Why not? 3.120 and 3.12 *
asked
Sep 2, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
206k
views
The width of a rectangular playing field at 60 yards. The area is 1920 yd.². How far is it diagonally across the yard?
asked
Aug 1, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
172k
views
What fraction is equivalent to the repeating decimal number 1.5?
asked
Jun 21, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
175k
views
Describe the Authors purpose of writing The African explorers of Spanish America newsela
asked
Apr 25, 2021
History
high-school
1
answer
5
votes
122k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.1m
answers
Search QAmmunity.org