menu
QAmmunity.org
Questions by Shaquia
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Shaquia
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Shaquia
Filter
User Shaquia
Recent activity
All questions
All answers
Help pls Which type of media uses both sound and moving images?(1 point) Responses : printed text video audio audio and video
asked
Dec 8, 2023
English
high-school
1
answer
1
vote
188k
views
Anh earns $7.75 per hour working after school. He needs at least $290 for a stereo system. Write and solve an inequality that describes how many hours he must work to reach his goal.
asked
Oct 24, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
150k
views
Where were most Civilian Conservation Corps camps located?
asked
Mar 12, 2023
History
college
1
answer
0
votes
88.5k
views
Midnight margaret's school notebooks are on sale this month for 20% off regular prices if a pack of 5 notebooks normally costs $10 how much do u save per notebook Please help
asked
Feb 6, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
15
votes
160k
views
Who can help me with some questions for geometry 11th grade level? id appreciate it so much :)
asked
Oct 3, 2022
Mathematics
college
1
answer
0
votes
81.4k
views
Dozier Company produced and sold 1,000 units during its first month of operations. It reported the following costs and expenses for the month: Direct materials $ 81,000 Direct labor $ 41,000 Variable manufacturing
asked
Sep 26, 2022
Business
college
1
answer
4
votes
23.1k
views
How does the ocean affect climate on land?
asked
Jul 3, 2022
Biology
college
1
answer
0
votes
180k
views
Factor 49p – 35q. Write your answer as a product with a whole number greater than 1.
asked
Jun 6, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
24.9k
views
How do i do this question? i got it wrong and im confused how
asked
Mar 15, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
223k
views
What major economic practice began during the Middle Ages?
asked
Feb 18, 2022
History
high-school
1
answer
2
votes
79.3k
views
PLZZZZZZZZZZ HELP ME OUT THIS DUE TODAY AND NEED SOMEONE HELP!!!!!plzzzzzzzzzzz i begging you!!! Directions Read the scenario below. Answer the questions. Mia is going through her Instagram feed. She sees
asked
Dec 26, 2021
Computers and Technology
college
1
answer
2
votes
145k
views
Abi is driving from Italy to Paris (Texas, that is). The coordinates are shown below on his map. He knows there is a rest stop between the two towns. The distance from Italy to the rest stop is about 3/4
asked
Dec 25, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
117k
views
Choose yes or no to tell whether the expression represent a 20% discount off the price of an item that originally cost d dollars A. 0.8d B. d - 0.2 C. d - 0.2d D. 1 - 0.2d
asked
Oct 9, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
70.4k
views
Length of a year. 31,560,000.0 seconds = 3.156 X 10^7 seconds How do I convert into scientific notation
asked
Aug 20, 2021
Chemistry
high-school
1
answer
3
votes
232k
views
A party size bag of Takis cost $5.95. If it's 30% off, but has a sales tax of 7%, what is the final cost?
asked
Jun 12, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
153k
views
Biotechnology is a growing field of applied biology. Many crops, such as corn, have been engineered to be resistant to herbicides. Therefore, farmers can spray these chemicals to kill weeds growing near
asked
May 2, 2021
Biology
middle-school
2
answers
3
votes
10.8k
views
Quick Start Company makes a 12-volt car batteries. After many years of product testing, the company knows the average life of a Quick Start battery is normally distributed, with mean=45 months and a std.
asked
Mar 14, 2021
Mathematics
college
1
answer
0
votes
30.4k
views
Ms. Stone decided to purchase 2 reusable bottles instead. When she got to the counter, she realized she had $10.15, only ⅝ of the money she needed for the purchase. How much does 1 bottle cost?
asked
Feb 27, 2021
Mathematics
college
1
answer
0
votes
186k
views
Including the tax what will be the mean cost of each shirt
asked
Sep 13, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
19.5k
views
Are mass a gas or a cloud is a gas
asked
Apr 20, 2020
Biology
middle-school
2
answers
1
vote
23.1k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org