menu
QAmmunity.org
Recent activity by Segabond
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Segabond
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Segabond
Filter
User Segabond
Recent activity
All questions
All answers
Marianne buys 12 bags of potting soil for her father that comes in 5/6 pound bags. How many pounds of potting soil does Marianne buy? Drag and drop the correct number into the box to complete the statement.
answered
Dec 12, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
19.5k
views
Please i need this soon Como reflejan Mistral, storni e ibarbourou las relaciones entre los hombres y las mujeres? Justifica tus respuestas con ejemplos de os poemas que leiste. Te identificas con alguna
asked
Nov 12, 2024
Spanish
college
1
answer
15.5k
views
Henry has been sick with the flu for more than a week. Although he was certain he was careful during the first half of flu season, he knows he most likely acquired the flu through direct transmission.
asked
Nov 3, 2024
Health
high-school
1
answer
102k
views
A 4-kg bowling ball rolls at a speed of 15 m/s on the ground. Circle one: KE / GPE / both
answered
Sep 23, 2024
Physics
college
1
answer
32.6k
views
What element would you want to include in your photo if you wanted to show the harshness of an ocean storm? 1) a spray of water shooting over the rocks 2) the contrast of the blue ocean with the white
asked
Aug 25, 2024
Arts
high-school
1
answer
189k
views
Explain how energy in food gets used by the cell (describe each step).
answered
Jun 19, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
192k
views
A new species of single cellular organism has been found in a sample of deep ocean water. Which of the following descriptions would be consistent with classifying the object as prokaryotic? (Mark all that
answered
Mar 6, 2024
Biology
high-school
1
answer
69.8k
views
With me having ADHD is it possible for me to learn my multiplication as fast as everyone else
answered
Dec 29, 2023
Health
middle-school
2
answers
72.2k
views
Suppose a dart is tr
asked
Nov 13, 2023
Mathematics
college
1
answer
59.5k
views
Can someone please help me on this question
asked
Oct 24, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
180k
views
HELP ASAP The function f(x) = –x2 – 4x + 5 is shown on the graph. On a coordinate plane, a parabola opens down. It goes through (negative 5, 0), has a vertex at (negative 2, 9), and goes through (1, 0).
asked
Sep 16, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
125k
views
If 5 apples cost 0.60 then how much does 6 apples cost
asked
Jun 26, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
10.4k
views
I was wondering if I’m doing well on this math question and if not then what can I do to correct my self
answered
May 17, 2023
Mathematics
college
1
answer
108k
views
Compare each pair of rationals using a <, >, or =. 7. 3/4 ____ 7/10 8. -1.6 ____ 0.3 9. 2.8 ____ 5/2
asked
Apr 25, 2023
Mathematics
college
1
answer
216k
views
If 5 boxes cost $35, what is the cost per box?
asked
Apr 19, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
141k
views
How is urine produced
answered
Dec 1, 2022
Physics
high-school
2
answers
205k
views
[3 x (42 - 23) + (33 x 8 - 6)]
answered
Nov 19, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
215k
views
4(k-6) -12= 6k please hurry
asked
Oct 14, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
159k
views
Choose The Correct Verb Form To Complete Each Sentence. The Verbs: Voy, Vas, Va, Vamos, Van Yo ___ y él ___ también. Pero no ___ juntos. Él ___ a pie y yo ___ en el bus. Pero, ¿adónde ___ ustedes? Nosotros
answered
Oct 14, 2022
Spanish
high-school
1
answer
136k
views
Why do you think some of the Mill girls looked down on the Irish?
answered
Sep 22, 2022
History
high-school
2
answers
143k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.1m
answers
Search QAmmunity.org