menu
Qammunity
Recent activity by Secretlm
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Recent activity by Secretlm
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Secretlm
Filter
User Secretlm
Recent activity
All questions
All answers
Equation of the plane that passes through the point of intersection of lines (x - 1)/3 = (y - 2)/1 = (z - 3)/2 and (x - 3)/1 = (y - 1)/2 = (z - 2)/3 and has the largest distance from the origin is (A)
answered
Dec 18, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
252
views
Sale of Treasury Stock above Cost. When the selling price of shares of treasury stock exceeds its cost, a company credits the difference to Paid-in Capital from Treasury Stock. To illustrate, assume that
answered
Sep 18, 2024
Business
high-school
1
answer
135k
views
________ measures are used to gain the patients' perceptions of care received.
asked
Sep 5, 2024
Medicine
college
1
answer
84.2k
views
What do you already know about DNA??
asked
Aug 6, 2024
Chemistry
high-school
1
answer
198k
views
The quality or condition of being intense. a. Electricity b. Measurement c. Potential energy d. Intensity
answered
Jul 27, 2024
Physics
high-school
1
answer
78.3k
views
Name four countries that would emerge as dominant military forces during the 1920s-1940s that would set the stage for WWII. a) Sweden, Switzerland, Spain, and Portugal b) Germany, Italy, Japan, and the
answered
Jun 15, 2024
History
high-school
1
answer
217k
views
Assume the beginning balance in the Retained Earnings account is zero. If a debit balance exists in Retained Earnings after closing out revenues and expenses at the end of the current period, it indicates:
asked
Jun 2, 2024
Business
high-school
1
answer
169k
views
Find peer review nursing journal within the last 5 years that shows that an app can help a patient manage kidney diet
asked
May 1, 2024
Health
high-school
1
answer
25.3k
views
Prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. He buys a 1-pound (1 lb) bag of peanuts for $1.20. What is the unit price per ounce Prayut pays for the peanuts? (16 oz = 1 lb) A) $0.
answered
Apr 16, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
214k
views
Applications of Limits, showing each formula you used, and all of your work.
asked
Apr 11, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
54.9k
views
An imperative verb asks a question makes a demand reflects a wish states a fact
asked
Mar 22, 2024
English
high-school
2
answers
130k
views
Why would you want traffic to be logged for anything connecting to a database
answered
Mar 20, 2024
Computers and Technology
college
2
answers
112k
views
If the mass of a proton is 1.67X10⁻27 kg and the mass of an electron is 9.11 X10⁻31 kg, what is the force of gravitation between them? A. 1.92 × 10⁻⁸ N B. 9.09 × 10⁻⁸ N C. 8.98 × 10⁻⁸ N D. 5.93 × 10⁻⁸
asked
Mar 10, 2024
Physics
high-school
1
answer
172k
views
QUESTION 4 1 POINT After how many years, to the nearest whole year, will an investment of $100,000 compounded quarterly at 4% be worth $213,022?
asked
Mar 3, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
141k
views
In a candy box, there are 5 times as many candies with nuts as candies without nuts. There are 12 candies in the box. How many candies with nuts are in the box? A. 10 B. 2 C. 5 D. 7
asked
Feb 11, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
13.0k
views
What are the CSM conversations for Virtual Agent?
answered
Jan 21, 2024
Computers and Technology
high-school
1
answer
99.4k
views
Item 4 Question 1 Refer to the Newsela article "The Relationship between Hunger and War." Part A What is an effect of food insecurity? Food insecurity can lead to conflict, which can lead to more food
answered
Nov 26, 2023
English
college
2
answers
102k
views
WhAt is the way which artist arrange the elements or art (line,shape,form,value,color,space,texture) in their art?
asked
Nov 12, 2023
Arts
college
1
answer
123k
views
What should you do if your research uncovers information that contradicts your point of view?
asked
Oct 22, 2023
Social Studies
high-school
1
answer
200k
views
Johnny has some nickels and dimes in his pocket, and the change is worth $0.75. He has twice as many dimes and nickels. How many of each type of coin does Johnny have? // system of equations questions
answered
Oct 8, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
159k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity