menu
QAmmunity.org
Questions by Sebastian Olsson
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Sebastian Olsson
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Sebastian Olsson
Filter
User Sebastian Olsson
Recent activity
All questions
All answers
Evaluate the following expression. (10+2) 6+5³
asked
Nov 17, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
173k
views
8. Mrs. Reed bought 6 carnations that were $0.39 each. How much money did she spend?
asked
Sep 8, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
153k
views
How much solutions does −4(x+5)=−4x−20 have
asked
Jun 9, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
121k
views
a manufacturer produces cell phones. she estimates that by selling them for x dollars each, she will be able to sell 240−2x each week. step 2 of 2 : determine what the maximum revenue will be.
asked
May 3, 2023
Business
high-school
1
answer
3
votes
50.3k
views
Mention all the parts of speech
asked
Apr 13, 2023
English
high-school
1
answer
1
vote
210k
views
Plzzzz help meee plzzz help meeee
asked
Oct 24, 2022
Physics
high-school
1
answer
1
vote
181k
views
Solve the formula for the height h polygon
asked
Oct 16, 2022
Mathematics
college
1
answer
0
votes
14.7k
views
Why is music more than the easy definition
asked
Oct 12, 2022
Arts
college
1
answer
17
votes
142k
views
On a map Rossville and Smithtown are 5 1/2 inches apart. If the actual distance between the town is 16 1/2 miles, to what unit rate is the map drawn? A. 1 inch = 2 1/2 miles B. 1 inch = 3 miles C. 1 inch
asked
Sep 24, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
11
votes
79.7k
views
20 points!! please hurry Read these lines from Stanza 5 of the poem How does the poets use of the work bone affect the poem?
asked
Aug 1, 2022
English
college
1
answer
4
votes
193k
views
Education reform is one of the most hotly debated subjects on both state and national policymakers’ list of socioeconomic topics. Consider a linear regression model that relates school expenditures and
asked
Jul 22, 2022
Mathematics
college
1
answer
0
votes
78.9k
views
What is the best deal for diet coke? 12oz. for $.99 64oz. for $.2.99 128oz. for $4.99
asked
Mar 24, 2022
Mathematics
college
1
answer
4
votes
190k
views
The spanish enslaved the native american peoples because they thought it was justified as they were christian. True or False
asked
Sep 5, 2021
History
high-school
1
answer
2
votes
38.1k
views
What did Great Britain to the colonists after the French and Indian War was over? They limited trade between the colonists and Great Britain They sent British soldiers to stay in the Ohio River Valley
asked
Aug 18, 2021
History
high-school
2
answers
5
votes
81.2k
views
HELP ASAP!! The producer of the news station posted an article about the high school’s football team championship ceremony on a new website. The website had 500 views after four hours. If the website receives
asked
Aug 17, 2021
Mathematics
college
1
answer
1
vote
38.0k
views
How many cubes are needed to build this figure? 8 9 11 10
asked
Jul 9, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
96.8k
views
How does the amount of greenhouse gases affect the temperature of the Earth’s Atmosphere?
asked
Jun 10, 2021
Biology
college
2
answers
0
votes
165k
views
I Need some help with this plz :)
asked
May 10, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
182k
views
How to solve (x^2 -1) -12(x^2-1) +35
asked
Apr 11, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
173k
views
How did immigrants of angel island adjust to life in America?? (ex. through jobs, language , other people, traditions.)
asked
Jan 2, 2021
History
college
1
answer
5
votes
132k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org