menu
QAmmunity.org
Answers by Scottynomad
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Scottynomad
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Scottynomad
Filter
User Scottynomad
Recent activity
All questions
All answers
Why are large amounts of inventory considered wasteful? A.It ties up cash that could be used for other, more useful purposes. B.Inventory could spoil, get broken or stolen, or become obsolete. C.Storing
answered
Oct 9, 2024
Business
high-school
0
votes
226k
views
Manufactured goods needed to produce other goods and services are called a) Capital goods. b) Nondurable goods. c) Gross Domestic Product (GDP). d) Consumer good
answered
Aug 2, 2024
Business
high-school
2
votes
47.9k
views
What is the primary accounting difference between accounting for when the subsidiary is dissolved and when the subsidiary retains its incorporation? A) If the subsidiary is dissolved, it will not be operated
answered
Jul 16, 2024
Business
high-school
6
votes
10.6k
views
ITSM provides IT services for 5 key business areas. Which one of the following is NOT one of them? A. Knowledge Management B. Business Applications C. Security Operations D. IT
answered
Jun 22, 2024
Business
high-school
6
votes
104k
views
All of the following are goals of person-centered therapy EXCEPT: A. Teaching clients to formulate and carry out plans to change their behavior. B. Focusing on the person instead of the presenting problem.
answered
May 22, 2024
Medicine
college
4
votes
94.1k
views
Zend Systems is currently operating at full capacity. The firm has sales of 47,000. What is the relevance of this information? a) Profit margin analysis b) Cost-benefit analysis c) Market share evaluation
answered
May 9, 2024
Computers and Technology
high-school
3
votes
37.5k
views
Maximum number of days between physician visits during 1st quarter of stay: a) 10 days b) 15 days c) 20 days d) 25 days
answered
Apr 27, 2024
Medicine
college
4
votes
131k
views
Use the reaction below for the combustion of ammonia gas to produce nitrogen monoxide and water vapor. 4NH3(g) + 302(g) → 4NO(g) + 6H₂O(g) What volume of O2 is needed to react fully with 720. mL of NH3?
answered
Apr 26, 2024
Chemistry
high-school
3
votes
104k
views
You discover a new amphibian and name the sex chromosomes A and B. If the female is heterogametic and the male is homogametic, then what could be the chromosome arrangement of sex chromosomes in the adults?
answered
Apr 17, 2024
Biology
high-school
2
votes
141k
views
What state has Gulfport, Hattiesburg, and Biloxi?
answered
Apr 6, 2024
Geography
high-school
6
votes
102k
views
Is 2x - y = 2 A function linear or exponential function
answered
Mar 19, 2024
Mathematics
high-school
3
votes
230k
views
Solve this question i need it
answered
Feb 8, 2024
Mathematics
college
7
votes
59.6k
views
How do these two fossils change the way human evolution is viewed? PLEASE IF U HAV AN ANSWER HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
answered
Sep 24, 2023
History
college
14
votes
214k
views
If you place a piece of paper containing a small letter "d" on the stage, what will the image look like under the microscope?
answered
Aug 7, 2023
Biology
high-school
0
votes
175k
views
Calculate the 12% simple interest of R10000 in a year
answered
Jun 4, 2023
Mathematics
high-school
8
votes
208k
views
Round decimal answers to the nearest tenth . what is the midpoint n lenght of AB a(-4, 4) b(6, -5)
answered
May 10, 2023
Mathematics
college
3
votes
220k
views
A shop charges `\$1.95` for a small `3`-ounce soft serve. What is the cost per ounce of soft serve?
answered
Apr 25, 2023
Mathematics
college
0
votes
221k
views
PLEASE HELPP URGENTTT U.S. Criminal Justice System, analyze the extent to which our criminal justice system is effective.
answered
Feb 18, 2023
Law
high-school
3
votes
97.8k
views
8th grade Pythagorean Theorem Work need this done in under 2 minutes ASAP this is a grade and I do not wanna fail !!!!!
answered
Dec 28, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
177k
views
Neil has been running a tutoring business since 2005. He charges a monthly fee for weekly tutoring sessions and a phone help line. Each year, he has increased his fee by the same amount. The table shows
answered
Dec 23, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
76.4k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org