menu
QAmmunity.org
Answers by Scott Jones
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Scott Jones
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Scott Jones
Filter
User Scott Jones
Recent activity
All questions
All answers
Four friends are buying healthy snacks at the concession stand.The costs of their snacks at $1,$3,$4,and $4.Select True or False for each statement.
answered
May 8, 2022
Mathematics
college
7
votes
83.2k
views
HELP 10pts! 4.06 TGA Household pH Lab ALL WORK must be shown for credit. (25pts) If unable to print, please include work on notebook paper. This assignment must be done by hand and turned in by submitting
answered
May 1, 2022
Chemistry
high-school
7
votes
229k
views
Whats the answer to this please
answered
Apr 16, 2022
Mathematics
college
4
votes
135k
views
A 5 quart carton of juice costs $8.40. What is the cost per pint.
answered
Dec 16, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
57.0k
views
In ΔVWX, the measure of ∠X=90°, the measure of ∠W=20°, and XV = 58 feet. Find the length of VW to the nearest tenth of a foot.
answered
Dec 14, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
125k
views
A pharmaticeutical company is making a new medicine capsule shaped like a cylinder with a half sphere at each end. The cylinder portion of the capsule is 8 millimeters long and has a diameter of 6 millimeters.
answered
Dec 13, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
87.4k
views
A 2-pound bag of red onions costs $1.22. What is the unit price?
answered
Nov 6, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
40.6k
views
Five times of a positive integer is less than twice its square by 3. Write the equation that characterizes this number. (use x for the positive number)
answered
Oct 18, 2021
Mathematics
college
4
votes
168k
views
Which of the sets of ordered pairs represents a function? A = {(2,-2), (5,-5), (-2, 2), (-5,5)} B = {(4,2), (4,−2), (9, 3), (9, −3)}
answered
Oct 7, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
219k
views
The following table shows a portion of a four-year amortization schedule. A 4-year amortization schedule. The loan amount or principal is 19,900 dollars. At 25 months, the balance of the loan is 10,356
answered
Aug 30, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
18.2k
views
Which two territories were ceded to the United States by Spain after the Spanish-American War? Puerto Rico and Guam Puerto Rico and the Virgin Islands Guam and American Samoa Wake Island and American Samoa
answered
Aug 7, 2021
History
high-school
3
votes
42.8k
views
Alexandra has 4 bags of beads. Some of the bags contain 3 purple beads and the rest contain 6 indigo beads. If Alexandra has 21 beads in all, how many bags of each color bead does Alexandra have? Please
answered
Jun 26, 2021
Mathematics
college
4
votes
141k
views
Find an expression for the nth term (tn) in each of the following sequence: 1, 2, 3, 4, 5…
answered
Jun 20, 2021
Mathematics
college
1
vote
38.8k
views
#NAME?
answered
May 16, 2021
History
high-school
7
votes
191k
views
In this text, ‘whistles like an old-fashioned kettle on the boil,’ is an example of a: All right then, I say, so what about Dr Clark’s claim that "most severe ailments" have a connection with being dehydrated?
answered
Mar 10, 2021
English
high-school
3
votes
73.3k
views
Aldo bought 9 feet of fabric. How much is this in yards?
answered
Feb 24, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
175k
views
For question 5, identify the predicate nominative. 5. Katy Beth remains the best dancer in the class. (1 point) A Katy Beth B best C dancer D class
answered
Dec 16, 2020
English
middle-school
2
votes
39.5k
views
Teddy Roosevelt's approach to foreign policy reflected the proverb "Speak softly and carry a big stick" because a. he allowed U.S. troops to beat foreign natives for breaking U.S. laws. b. he studied West
answered
May 2, 2020
History
high-school
2
votes
214k
views
In what forms do we find most of the water that is present on mars? A.) in ice caps and as underground permafrost B.) as flowing water on the surface of the planet C.) in the atmosphere and flowing along
answered
Apr 15, 2020
Biology
middle-school
6
votes
79.6k
views
A plane is flying at 32,500 feet. It needs to rise to 36,000 feet in two stages. • In stage 1, it rises 5% of its initial altitude of 32,500 feet. • In stage 2, it rises at a rate of 125 feet per minute.
answered
Mar 21, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
12.2k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org