menu
QAmmunity.org
Answers by SciSpear
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by SciSpear
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by SciSpear
Filter
User SciSpear
Recent activity
All questions
All answers
Jacob is in middle school. He tells his friends that he is worried that he would fail in his biology test because the biology project reviewer deliberately asked him tough questions that he could not answer.
answered
Jun 21, 2021
Social Studies
high-school
4
votes
145k
views
The table shows the distances and times between stops on a trolley line. Between which two stops did the trolley go the slowest? Stops From Stop A to Stop B From Stop B to Stop C From Stop C to Stop D
answered
May 29, 2021
Mathematics
middle-school
0
votes
39.9k
views
calculate the velocity of a water wave if the frequency is 390 hz, the wavelength is 5.2m, and the amplitude of the wave is 3.76cm pdf
answered
May 3, 2021
Physics
college
2
votes
210k
views
Which phrase completes the diagram? A.False rumors spread by colonial newspapers B.Grievances of the colonists against Britain C.Montesquieu's separation of powers D.The colonial theory of government
answered
Mar 11, 2021
Geography
college
5
votes
55.0k
views
Consider this plant cell. The organelles in a plant cell are labeled. Part I is a green leaf-shaped structure. Which organelle is labeled I? nucleus mitochondrion ribosome chloroplast
answered
Mar 3, 2021
Biology
high-school
4
votes
190k
views
An appositive is a noun or a noun phrase that is found following another
answered
Feb 19, 2021
English
middle-school
1
vote
218k
views
The provision of food water energy and manufactured goods is a result of ________ development?
answered
Sep 14, 2020
Biology
middle-school
3
votes
109k
views
A researcher pretests a group of subjects to determine their attitudes toward the use of alternative energy sources to replace crude oil. The researcher then initiates a program to convince them that they
answered
May 5, 2020
Social Studies
high-school
3
votes
108k
views
What is the equivalent equation 2x-10/25-x^2
answered
Nov 12, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
132k
views
PLEASE HELP MEEE After reading a nutrition article, Ms. Carter buys some goji berries from a health food store. She spends $8.00 on an 8-ounce bag. What is the price per pound of the goji berries? A $1.
answered
Jul 31, 2019
Mathematics
high-school
2
votes
186k
views
jason is packing a large box with smaller shoe boxes. The larger box has a volume of 5,832 cubic feet. Each shoebox measures 12in × 6in × 5in. About how many shoeboxes will jason be able to fit in the
answered
Mar 17, 2019
Mathematics
middle-school
0
votes
214k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.2m
questions
8.1m
answers
Search QAmmunity.org