PLEASE HELP MEEE
After reading a nutrition article, Ms. Carter buys some goji berries from a health food store. She spends $8.00 on an 8-ounce bag. What is the price per pound of the goji berries?
A $1.00 per pound
B $8.00 per pound
C $10.00 per pound
D $16.00 per pound