menu
QAmmunity.org
Recent activity by Saquan
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Saquan
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Saquan
Filter
User Saquan
Recent activity
All questions
All answers
According to the Belmont's Report, what 3 things do the Informed Consent form ensure?
answered
Nov 14, 2024
Law
college
1
answer
58.4k
views
Which agency was formed as a result of the 1990 Farm Bill? 1) NEPA 2) Office of Environmental Quality 3) World Wildlife Fund 4) CERCLA
asked
Nov 12, 2024
History
high-school
1
answer
2.3k
views
The introductory passage describes the identification of eukaryotic signature genes in Lokiarchaeota, explaining that these suggest that bacteria were acquired by archaeal cells to give rise to the Eukarya.
asked
Oct 8, 2024
Biology
high-school
1
answer
142k
views
At a graduation dinner, an equal number of guest were seated at each of the 3 large tables, and 7 late arriving guests were seated at a smaller table. There were 37 guests in all. if N represents the number
asked
Sep 20, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
171k
views
To what do the terms "damper," "sostenuto," and "una corda" refer?
asked
Sep 1, 2024
Spanish
high-school
1
answer
183k
views
How does a quantitative characteristic differ from a discontinuous characteristic?
answered
Aug 24, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
135k
views
Important Considerations when affiliating with a Broker in Delaware: Compensation
answered
Jun 13, 2024
Law
college
1
answer
183k
views
What is the total length of all the earthworms Emilia measured? Write and solve an equation to show your work.
asked
Jun 10, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
19.7k
views
An account executive receives a base salary plus a commission. On $20,000 in monthly sales, an account executive would receive compensation of $1500. On $60,000 in monthly sales, an account executive would
asked
May 24, 2024
Mathematics
college
1
answer
89.2k
views
LOOK AT THE PUBLIC SERVICE ANNOUNCEMENT. Which persuasive techniques are used in this public service announcement? Check all that apply. a) A list of important statistics b) Text formatted in different
answered
Apr 8, 2024
English
high-school
2
answers
215k
views
Giovanni is buying a computer which costs $299.00. Games are $49.99 and controllers are $19.99. Write an algebraic expression to determine the total amount paid for one computer, any given number of games,
answered
Mar 30, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
159k
views
The first customer buys 3 shirts and gets a discount of $6.50 The second customer buys 6 shirts and gets a discount of $9.00 How much does a shirt cost?
asked
Feb 23, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
210k
views
In the story, how are Dr. Bledsoe's and Mr. Davison's points of view different? A. Dr. Bledsoe listens to Layla and takes her thoughts seriously, while Mr. Davison mostly cares about putting on a popular
answered
Feb 18, 2024
English
high-school
1
answer
99.8k
views
Which of the following instruments could be used to dilate a male urethra? 1) Catheter 2) Endoscope 3) Dilator 4) Forceps
asked
Feb 13, 2024
Biology
high-school
1
answer
20.5k
views
"Hemoglobin A1c is measured to monitor" a. Anemia. b. Transfusion reactions. c. Diabetes. d. Hemolytic disease of the newborn.
answered
Feb 13, 2024
Medicine
college
1
answer
93.3k
views
A 2-pint carton of non-dairy creamer costs $3.36. What is the price per cup?
answered
Dec 27, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
186k
views
The contents of each box of books weighs 18 pounds. There are 24 books in each box. How much does each book weigh?
asked
Oct 10, 2023
Mathematics
college
1
answer
85.3k
views
Look at the images. Place in each box below the letter of the correct sentence that matches each image. A) Arthur, tú tienes el pelo castaño. B) Me llamo Susan y soy baja. C) Yo soy Juan y soy rubio. D)
answered
Aug 17, 2023
Spanish
high-school
1
answer
80.0k
views
What is 3 1\2 divided by 4? ( will give 63 points}
answered
Aug 17, 2023
Mathematics
college
2
answers
216k
views
8. Sergei is buying tomatoes and finds that two different kinds are weighed in grams and ounces. Tomato A is 6 ounces and Tomato B is 173 grams. Which tomato weighs the most? (1 oz = 28.3 g)
asked
Aug 4, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
141k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.3m
questions
12.0m
answers
Search QAmmunity.org