menu
QAmmunity.org
Answers by Samuelesque
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Samuelesque
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Samuelesque
Filter
User Samuelesque
Recent activity
All questions
All answers
2/3 x 3/5 (multiply using Greatest Common Factor)
answered
May 22, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
220k
views
Which country had the greatest number of immigrants come to the United States between 1821 and 1830? Ireland Mexico France Germany
answered
May 17, 2021
History
middle-school
4
votes
234k
views
Match each reason behind the rise in American imperialism to a potential benefit competition with Europe Manufacturing companies could gain access to more raw materials. Colonies could be created in areas
answered
Mar 27, 2021
History
high-school
1
vote
232k
views
If 75 square feet of aluminum foil costs $3.99, what is the cost per square foot?
answered
Jan 26, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
149k
views
Two light bulbs have resistances of 400 Ω and 800 ΩThe two light bulbs are connected in series across a 120- V line. Find the current through each bulb.Enter your answers numerically separated by a comma.
answered
Dec 18, 2020
Physics
high-school
5
votes
10.6k
views
Two technicians are discussing master cylinders. Technician A says that it is normal to see fluid movement in the reservoir when the brake pedal is depressed. Technician B says a defective master cylinder
answered
Dec 15, 2020
Physics
high-school
5
votes
59.6k
views
Geographers divide the world into which oceans? Check all that apply. Northern Indian Atlantic Mediterranean Arctic Pacific
answered
Sep 10, 2020
Social Studies
middle-school
5
votes
101k
views
During what types of weather should a flag not be flown? Why?
answered
Aug 21, 2020
Social Studies
high-school
3
votes
210k
views
You rab a plastic pen through your hair. Explain carefully but heietly why the pen attracts pieces of alumimum foil and why it attracts pieces of paper.
answered
Mar 30, 2020
Physics
college
4
votes
220k
views
Please help! 5 Points. Hurry!
answered
Feb 16, 2020
Mathematics
middle-school
7
votes
80.3k
views
What are the countries in north asia
answered
Feb 14, 2020
Health
middle-school
3
votes
73.7k
views
What is the value of x? Enter your answer in the box
answered
Jan 13, 2020
Mathematics
high-school
2
votes
174k
views
Ms. Lang bought 7/8 pound of red grapes and 3/5 pound of green grapes. How many pounds of grapes did Ms. Lang buy in all
answered
Sep 18, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
86.5k
views
Find all real number solutions
answered
Aug 19, 2019
Mathematics
college
3
votes
191k
views
What is the opportunity cost in this scenario? Mikael has saved $4,000 for his trip to Brazil. He has calculated that his total transportation expenses will be $1,000. The hotel will cost him another $1,
answered
Jun 21, 2019
Social Studies
middle-school
6
votes
34.6k
views
The difference between the words starving and hungry is an example of? positive connotations denotative meaning shades of meaning negative tone
answered
Jun 3, 2019
English
middle-school
6
votes
98.4k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.0m
questions
7.8m
answers
Search QAmmunity.org