menu
QAmmunity.org
Questions by Sachin Joseph
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Sachin Joseph
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Sachin Joseph
Filter
User Sachin Joseph
Recent activity
All questions
All answers
True or false? The assembly of a protein requires all of the various tRNAs with their attached amino acids, ribosomes, a messenger RNA, numerous proteins having different functions, cations, and GTP.
asked
Dec 25, 2024
Biology
high-school
1
answer
4
votes
146k
views
Suppose a single taxpayer earned wages of $52,400 and contributed $7,860 to a tax- deferred retirement plan. (a) (5 points) What is the taxpayer's gross income? (b) (5 points) What is the taxpayer's adjusted
asked
Dec 4, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
226k
views
andres michael bought a new boat. he took out a loan for $24,240 at 4.75% interest for 3 years. he made a $4,450 partial payment at 3 months and another partial payment of $2,710 at 8 months. how much
asked
Aug 28, 2024
Business
high-school
1
answer
0
votes
118k
views
Tip allocations are needed if the total tips reported are less than what % of ER's gross receipts? A. 10% B. 8% C. 12% D. 28%
asked
Aug 10, 2024
Business
high-school
1
answer
0
votes
64.7k
views
Learning Objective: Adapt career development strategies to personal career goals Discussion Forum: What did you learn from taking the career self-assessment? Do you think that online self-assessment is
asked
Apr 24, 2024
Business
high-school
1
answer
4
votes
201k
views
How does D document help answer the question, The Trail of Tears: Why were the Cherokee removed?
asked
Mar 2, 2024
History
college
1
answer
5
votes
165k
views
Ben manages a dairy farm in Edinburgh. The farm covers 147 hectares of land. The ratio of the area of land occupied by buildings to the area occupied by pasture is 2:5 Ben wants to buy enough grass seed
asked
Feb 1, 2024
Mathematics
college
1
answer
0
votes
164k
views
How did Renaissance humanism prepare the way for the Scientific Revolution? a. By emphasizing the importance of empirical observation and critical thinking. b. Through the promotion of absolute monarchy.
asked
Jan 14, 2024
History
high-school
1
answer
4
votes
174k
views
Susan is going to build a kite she has two sticks that are 12 in and 20 in how much fabric does Susan need to cover her kite with the sticks
asked
Aug 26, 2023
Mathematics
college
1
answer
3
votes
199k
views
Points A, B, and Care located on a circle, and chords exist between all three points. If the measure of ZBAC is 88°, what is the measure of BC? OA. 88° OB. 92° O C. 176° OD. 184°
asked
Jul 6, 2023
Mathematics
college
2
answers
19
votes
158k
views
1. The table below shows how the expected values of a computer and a printer vary with time. Time (years after purchase) Value of Computer Value of Printer 0 $960 $300 1 $720 $240 2 $540 $180 3 $405 $120
asked
May 3, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
141k
views
Which one is the answer???
asked
Mar 26, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
158k
views
—Oui, mais nous avons mangé Chez Charles.
asked
Oct 7, 2022
French
college
1
answer
2
votes
220k
views
NEED ANSWER ASAP find the domain. y=10/|2-x|
asked
Jun 21, 2022
Mathematics
college
1
answer
3
votes
142k
views
In the 1800s, the Know-Nothing Party worked to accomplish which of the following? a.) religious freedom for Catholics b.) better working conditions on farms c.) restrictions on immigration d.) better working
asked
May 23, 2022
Social Studies
high-school
2
answers
19
votes
185k
views
Steven bought a video game that was on sale for 30 percent off of the original price. If the original price of the video game was $29, what was the sales price of the game?
asked
Apr 16, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
19.3k
views
At a swimming pool the ratio of thoseing weraing sunscreen to those who are not wearing sunscreen was 7 to 5 if the number of people not wearing suncreen was 30 then which of the following was the number
asked
Apr 13, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
21
votes
58.1k
views
PLEASE HELP ASAP LMNO is a square and length of MN is 8 meteres. What is the length of LM? A. 2 m B. 4 m C. 6 m D. 8 m
asked
Dec 23, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
228k
views
A twelve pack of Orange Crush is priced at $3.00. What is the unit rate or the price per soda?
asked
Oct 4, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
122k
views
What is the quotient? 3 4
asked
Oct 3, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
225k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org