menu
QAmmunity.org
Answers by SSilk
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by SSilk
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by SSilk
Filter
User SSilk
Recent activity
All questions
All answers
T. The concept of tracking/ detracking ? l. about segregation in schools.
answered
Jun 15, 2022
Social Studies
college
3
votes
172k
views
How did the political social and economic situaton of free African Americans and enslaaved African americans differ? Be sure to address all three lenses mentioned.
answered
Apr 24, 2022
History
high-school
0
votes
221k
views
Write the numeral in the sentence in scientific notation The distance between two planets is 250,000,000,000 meters.
answered
Mar 29, 2022
Mathematics
college
1
vote
109k
views
Ypu deposit $200 in an account that earns 4% simple interest. How much interest did you earn in 3 years?
answered
Mar 24, 2022
Mathematics
college
11
votes
123k
views
What is the slope of the line that passes through the points (-10,9) and (-12, 7)? Write your answer in simplest form.
answered
Mar 13, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
3.0k
views
In December 2016, Learer Company's manager estimated next year's total direct labor cost assuming 50 persons working an average of 2,500 hours each at an average wage rate of $20 per hour. The manager
answered
Dec 19, 2021
Business
college
3
votes
125k
views
3. An object with a mass of 3.2 kg has a force of 6.2 N applied to it. What is the resulting acceleration of the object?
answered
Dec 15, 2021
Physics
college
2
votes
190k
views
A circle has a radius of \blue{3}3start color #6495ed, 3, end color #6495ed. An arc in this circle has a central angle of 340^\circ340 ∘ 340, degrees. What is the length of the arc?
answered
Oct 31, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
219k
views
Find the Perimeter Of a circle whose radius is 14cm
answered
Oct 22, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
220k
views
There are 12 cans of corn in a case. Each can of corn is 10 ounces. If a case of corn costs $10.68, what is the unit price per can of corn? a. $0.09 b. $0.11 c. $0.89 d. $1.07
answered
Oct 6, 2021
Mathematics
college
2
votes
35.3k
views
I need help with this ASAP you will get 10 points if you answer it
answered
Aug 26, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
110k
views
Why Racism won't end?
answered
May 10, 2021
History
high-school
2
votes
198k
views
Get a 60% on a test worth 60 points.
answered
Apr 13, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
138k
views
Prompt Carefully read the passage from the Qur'an here. In a well-structured paragraph, write a summary that describes three main ideas in the passage.
answered
Mar 12, 2021
Social Studies
high-school
2
votes
179k
views
What is the effect of the repetition of the word “amontillado” in paragraphs 7 - 14? Read paragraph 14. What does this line reveal about Montresor (the narrator)?
answered
Feb 18, 2021
English
middle-school
4
votes
7.2k
views
Simplify the following 7^1 = 4^0 = 6^-1 = ___________ (I thought 7^1=7, 4^0=1, and 6^-1=0.16 but it is saying 0/1 points so??? Help!
answered
Jan 22, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
158k
views
An elephant and a mouse are running in full sunlight, and both overheat by the same amount above their normal body temperatures. When they move into the shade and rest, which animal will cool down faster?
answered
Dec 24, 2020
Biology
high-school
1
vote
182k
views
Match the following. 1. hybrid BB 2. dominant "pure breed" 3:1 3. recessive alleles Bb 4. phenotype ratio bb
answered
Dec 9, 2020
Chemistry
high-school
4
votes
221k
views
What is the solution to the system of equations graphed below ?
answered
Sep 25, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
37.1k
views
Helphelphelphelphelp
answered
Jan 10, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
83.2k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org