35.3k views
2 votes
There are 12 cans of corn in a case. Each can of corn is 10 ounces. If a case of corn costs $10.68, what is the unit price per can of corn? a. $0.09 b. $0.11 c. $0.89 d. $1.07

2 Answers

2 votes

Answer:

C on edg

Explanation:

User SSilk
by
4.8k points
5 votes

Answer:

The answer is c. $0.89

Explanation:

User Sansalk
by
5.1k points