menu
QAmmunity.org
Answers by Ryan Shannon
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Ryan Shannon
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Ryan Shannon
Filter
User Ryan Shannon
Recent activity
All questions
All answers
It cost 17.50 to get into the fair and then cost $8.75 for every ride. I go on . I spent a total of $131.25. Write an equation and solve it to find the number or rides I went on .
answered
Jun 11, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
64.4k
views
ALLLL STEPSSS !!!!!!!! 3k+6-7k=28
answered
May 10, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
86.2k
views
Check the past tense of SPEND, LEAVE and KNOW: * ( spended - leaved - known ) ( spent - left - knew ) ( spended - left - knew ) ( spent - leaved - known ) ( spended - leave - known )
answered
Apr 19, 2021
English
high-school
6
votes
26.1k
views
-14x + 6x Help me please
answered
Feb 28, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
15.4k
views
Help out a lost soul here please
answered
Feb 14, 2021
Biology
high-school
6
votes
124k
views
A factory sells backpacks for $40 each. The cost to make 1 backpack is $10.00. In addition to the costs of making backpacks, the factory has operating expenses of $12,000 per week. The factory’s goal is
answered
Jan 23, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
146k
views
The AWP for a gallon (3785 ml) of antihistamine/ antitussive cough syrup is $18.75, with an additional 20% discount from the wholesaler. What is the cost of 1 pint of the medication?
answered
Sep 19, 2020
Mathematics
college
2
votes
228k
views
A grandmother has $490 that she wants to give to her 14 grandchildren. How much money will each grandchild receive if they each receive an equal amount?
answered
Jul 21, 2020
Mathematics
high-school
2
votes
14.8k
views
A 300 kg buffalo runs across the prairie with a speed of 8 m/s. What is the kinetic energy of the Buffalo? A:19,200 j B:9600 j C:4800 j D:1200 j
answered
Jan 6, 2020
Physics
middle-school
7
votes
220k
views
Which expression is equivalent to 3^2 ⋅ 3^−5?
answered
Mar 4, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
51.5k
views
How is gene regulation in prokaryotes and eukaryotes similar? How is it different?? (24 Points)
answered
Jan 20, 2019
Biology
high-school
5
votes
1.8k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.4m
answers
Search QAmmunity.org