menu
QAmmunity.org
Answers by Rphlmr
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Rphlmr
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Rphlmr
Filter
User Rphlmr
Recent activity
All questions
All answers
If a radio wave carries information by changing the amplitude of the transmitted wave, what kind of broadcast might it possibly be?.
answered
Dec 26, 2024
Physics
high-school
6
votes
179k
views
Write a vignette by Esperanza, but from either a previous house (the one on Loomis Street, for example) or from her house of the future. What would she say or describe then?
answered
Dec 24, 2024
Mathematics
high-school
1
vote
191k
views
Несколько футбольных болельщиков соседнего дома выписывают журнал “Наш футбол”, часть жителей этого дома выписывают известный автомобильный журнал “Top Gear”, а часть тот, и тот журнал. Сколько жителей
answered
Dec 11, 2024
Mathematics
high-school
3
votes
37.6k
views
Can Adult Life Jackets be fitted on an infant? a. Yes b. No c. Depends on the model d. Only if modified
answered
Nov 27, 2024
Health
high-school
2
votes
198k
views
You have a patient with PCOS who would like to get pregnant. What are two medications you may start her on?
answered
Oct 31, 2024
Medicine
college
6
votes
231k
views
All In The Day's Work by Ida M. Tarbell der I grew, the more determined I became to be ent. I saw only one way-teach; but if I was to teach I myself, go to college. My father and mother agreed. I ar notion
answered
Sep 17, 2024
English
high-school
4
votes
59.8k
views
Commercial paper, bankers' acceptances, and repos generally settle on which of the following dates? a. T+0 b. T+1 c. T+3 d. T+5
answered
Jul 28, 2024
Business
high-school
2
votes
50.8k
views
What is the total cost of a driveway 15 ft wide, 40 feet long, and 4 inches thick? a) $600 b) $1,200 c) $900 d) $450
answered
Jul 20, 2024
Mathematics
high-school
4
votes
150k
views
You need to capture the log generated during a session to the privileged endpoint of an azure stack hub integrated system. which location do you have to specify in when closing the privileged endpoint
answered
Jul 17, 2024
Computers and Technology
high-school
4
votes
9.9k
views
Nipple discharge happens in multiple peripheral in _____ % of cases
answered
Jun 13, 2024
Medicine
college
5
votes
165k
views
"Which equation represents the line that passes through (-8,11) and Ov=-3x+6 Ov=-*x+16 Ov=-15 X - 49 Oy=- x +71"
answered
Apr 30, 2024
Mathematics
high-school
2
votes
120k
views
Question 5 of 25 Which two scenarios show how algorithms are used to improve people's lives? A. An inventory system automatically tells a shop owner what items are running out. B. A child flies a kite
answered
Feb 10, 2024
Computers and Technology
college
3
votes
43.2k
views
All of the following are names of spheres shown except
answered
Dec 10, 2023
Mathematics
college
4
votes
166k
views
Science 20 points please help I think I know the answer I just want to be sure. Explain how science uses fossil evidence paired with geologic time to support the theory of evolution. Explain and support
answered
Nov 17, 2023
Biology
high-school
4
votes
183k
views
Manuel's monthly expenses and income are listed below. Calculate Manuel's debt-to-income (DTI) ratio. Show work.Manuel's Monthly Debt and IncomeHousing:RentRenter's Insurance$875.00$33.00Credit:StudentCar$190.
answered
Oct 3, 2023
Mathematics
college
4
votes
107k
views
Give a thorough explanation so i know your answer is correct What motivated New World colonies to trade goods with each other? (4 points) Group of answer choices A The colonies used the same money system.
answered
Sep 5, 2023
History
high-school
3
votes
147k
views
How would one find the derivative of: {e}^(x sinx)
answered
Jun 20, 2023
Mathematics
college
2
votes
196k
views
2. Something an organism does in response to a change in its environment 2 poin to ensure its survival. * Structural adaptation Functional apadtation Behavioral adaptation Mutual adpatation
answered
Dec 12, 2022
Biology
college
2
votes
101k
views
Please help me with this homework
answered
Oct 7, 2022
History
high-school
9
votes
160k
views
An 8-cup bucket of paint costs $14.24. What is the price per pint?
answered
Sep 16, 2022
Mathematics
college
13
votes
191k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org