menu
QAmmunity.org
Questions by Roy Ashbrook
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Roy Ashbrook
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Roy Ashbrook
Filter
User Roy Ashbrook
Recent activity
All questions
All answers
What is the definition of animism? How does it relate to Piaget's stages of development and Theory of Mind?
asked
Sep 20, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
0
votes
16.7k
views
Arlos throws a baseball straight up into the air. The ball's height as a function of time is shown in the graph below. PATH OF A BASEBALL 5 8 8 8 8 8 8 8 70 60 50 30 20 0 0.5 1 1.5 2 2.5 3 3.5 4 4.5 5
asked
Jul 6, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
151k
views
What is the lowest level at which an individual can detect the presence of speech and recognize it as speech?
asked
Jun 24, 2024
Health
high-school
1
answer
2
votes
64.4k
views
A 55-year-old man is brought to the clinic by his wife. His wife states that the patient suddenly stopped responding to her. He does not eat or sleep properly and remains in his room, barely moving. His
asked
Jun 12, 2024
Medicine
college
1
answer
2
votes
139k
views
Gasoline is sold by the liter in many countries. How many liters are required to fill a 12.0-gal gas tank? 12.0gal:______L a) 45.42L b) 48.74L c) 50.44L d) 53.66L
asked
May 25, 2024
Chemistry
high-school
1
answer
2
votes
70.8k
views
In the TAB staff, the highlighted part represents A. a fret B. a string C. a bar line D. a double bar line
asked
May 19, 2024
Arts
high-school
1
answer
2
votes
112k
views
29) What is the maximum per round trip an employee may receive under commuting valuation method? A. $6.00 B. $3.00 C. $1.50 D. 0
asked
May 17, 2024
Business
high-school
1
answer
4
votes
72.5k
views
Calculate the ionic strength of 0.0095 M NaOH.
asked
May 16, 2024
Chemistry
high-school
1
answer
2
votes
130k
views
Chen bought a 20-foot chain for $36.50. What is the unit rate of price per foot? Round the unit rate to the nearest cent.
asked
May 16, 2024
Business
high-school
1
answer
1
vote
111k
views
A student earned grades of A,B,B,C, and D. Those courses had these corresponding numbers of credit hours: 3,3 . 3.4, and 2. The grading system assigns quality points to letter grades as follows: A=4;B=3;C=2;D=1;F=0.
asked
Apr 18, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
19.1k
views
A dns resolver tool available on all major desktop operating systems is __________.
asked
Mar 7, 2024
Computers and Technology
high-school
1
answer
1
vote
158k
views
Choose Yes or No to tell whether the expressions are equivalent. 4(5c + 3) and 9c + 7 10f – 10 and 2(8f - 5) 12g + 21 and 3(4g + 7)6(4j – 6) and 24 - 36j
asked
Nov 20, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
32.9k
views
2. Who was the only Roman Catholic ever elected president? (1 point) O John Adams O Benjamin Harrison O John F. Kennedy O Theodore Roosevelt
asked
Nov 1, 2023
History
high-school
1
answer
5
votes
233k
views
With that in mind, try to answer the question. If the diameter of the moon is 3476 km, what is the circumference of the moon, in kilometers? (Round your answer to the nearest thousand kilometers.) Answer
asked
Jan 14, 2023
Mathematics
college
1
answer
2
votes
43.0k
views
guys please help i do not understand this at all please don’t use my question for points or i will take my points back thank you please help:(..
asked
Oct 7, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
94.5k
views
For any positive numbers a,b, and d, with b not equal to 1, log base b (a/d) = A. Log base b a * log base b d B. Log base b a + log base b d C. Log base b a - log base b d D. D * log base b a
asked
Sep 14, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
232k
views
How does the playwright develop the theme in this passage? Beneatha's reaction to Walter's teasing shows that family members are often crueler to one another than strangers are. Beneatha's reaction to
asked
Aug 15, 2022
English
college
2
answers
2
votes
87.6k
views
This recipe makes 12 flapjacks. How much of each ingredient is needed to make 42 flapjacks by following this recipe? Recipe: Makes 12 flapjacks 140 g margarine 120 g sugar 100 ml syrup 240 g oats 50 g
asked
Aug 4, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
20
votes
21.5k
views
Kim is describing her sister,Nathalie,and her cousin,Chan.Complete the sentences with the correct forms of the adjectives.
asked
Jul 17, 2022
French
high-school
1
answer
23
votes
147k
views
Which statement is NOT true about energy and living things? Animal cells produce glucose during cell respiration Cells require usable energy in the form of ATP All organisms require energy for survival.
asked
Apr 4, 2022
Biology
high-school
1
answer
24
votes
171k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org