menu
QAmmunity.org
Questions by RosAng
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by RosAng
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by RosAng
Filter
User RosAng
Recent activity
All questions
All answers
Graph a line that is parallel to the given line. Determine the slope of the given line and the one you graphed in simplest form. Click and drag on the graph to draw a line.
asked
Nov 27, 2024
Mathematics
college
1
answer
5
votes
175k
views
Why did Edward Curtis alter the photograph before publishing it?
asked
Nov 11, 2024
Arts
high-school
1
answer
3
votes
33.6k
views
Jill is a breast cancer survivor. She posts a blog, which is her online journal, on a site that is specifically for others to share their experiences and support one another. She and others discuss products
asked
Jan 12, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
4
votes
48.2k
views
Hi, i need help with this question....A box of sugar costs $6.35 for 50 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.
asked
Oct 3, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
68.4k
views
A jacket's original price is $65.00. It is on sale for 40% off. You have to pay 5% sales tax. What is the final price for the jacket?
asked
Sep 17, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
24
votes
29.8k
views
Simplify (-2) × (6-5) × (-5)
asked
Jun 22, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
194k
views
Solve x2 + 14x = -40 by completing the square. A:X = 4 and 10 B:x = 4 and -10 C:x = - 4 and -10 D:x = - 4 and 10
asked
May 26, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
14
votes
88.3k
views
What is value? A. Addition of white to a color B. How light or dark a color is C. The name of a primary color D. When light reflects off an object
asked
Mar 24, 2023
Arts
college
2
answers
4
votes
25.0k
views
Which shows the correct way to combine like terms for the expression below? 5x + 4 - 2 + 4x 9x + 2 9x + 6 x - 2 x + 2
asked
Nov 25, 2022
Mathematics
college
1
answer
0
votes
66.4k
views
four employees can wash 20 service vehicles in 5 hours how long would it take 5 employees to wash the same number of vehicles
asked
Nov 22, 2022
Mathematics
college
2
answers
19
votes
141k
views
The first two columns in the periodic table react with? A) Gases B) Metals C) Water
asked
Nov 22, 2022
Chemistry
high-school
2
answers
4
votes
109k
views
Laura is saving to buy a 10-speed bike that costs $189. For four weeks she saved part of her check in the amounts of $15, $39, $18 and $27. How much more does she need?
asked
Sep 11, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
81.5k
views
Please answer this correctly without making mistakes I want ace expert and genius people to answer this correctly without making mistakes
asked
Jul 13, 2022
Mathematics
college
2
answers
22
votes
121k
views
Help pls Rewrite/combine the following sentence(s) by using parallel structure: *Grant us the serenity to accept the things we cannot change. Grant us the courage to change the things we can. Grant us
asked
Jun 21, 2022
English
high-school
1
answer
13
votes
109k
views
Patrician and plebeian_________were citizens and could vote.
asked
Nov 10, 2021
Social Studies
middle-school
1
answer
1
vote
161k
views
India moonsoons are seasonal .whar does this reveal about the monsoons
asked
Oct 15, 2021
History
high-school
1
answer
0
votes
193k
views
La lista de las comidas y bebidas que ofrece un restaurante es el/la ____________
asked
Sep 3, 2021
Spanish
college
1
answer
2
votes
27.7k
views
What role does social status have on society's perception of an individual
asked
Jul 10, 2021
English
college
1
answer
0
votes
118k
views
Michelle paid for 2.5 pounds of peanuts with a ten-dollar bill. She received $1.20 in change from the cashier. What was the price, per pound, for the peanuts? $0.48 $2.08 $3.00 $3.52
asked
Jun 28, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
151k
views
Why does columbus mention monsters and what did he say he found
asked
May 15, 2021
History
high-school
1
answer
4
votes
163k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.0m
answers
Search QAmmunity.org