menu
QAmmunity.org
Questions by Roob
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Roob
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Roob
Filter
User Roob
Recent activity
All questions
All answers
solve the system for equations using the elimination method. show your work. write your solution as an ordered pair
asked
Nov 28, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
218k
views
Solve for x√(x) +8-5=-2
asked
Jun 12, 2023
Mathematics
college
1
answer
8
votes
184k
views
Two less than the product of 9 and a number
asked
May 18, 2023
Mathematics
college
1
answer
11
votes
98.0k
views
A 9-kilogram bag of cement costs $15.39. What is the unit price?
asked
Apr 1, 2023
Mathematics
college
1
answer
3
votes
142k
views
The 1964 Mississippi voter registration campaign was called the.
asked
Feb 6, 2023
History
high-school
2
answers
23
votes
105k
views
In a tutorial group of 30 students, 17 students studied nursing, 15 studied economics while 11 study neither nursing nor economics. how many students studied economics
asked
Jan 14, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
177k
views
Write a Letter to the headmaster asking for permission to be absent on a particular day
asked
Oct 13, 2022
English
high-school
1
answer
25
votes
204k
views
PLS HELPPPPP . What is an example of a homonym? pay the piper pair / pear sick as a dog left / left
asked
Aug 8, 2022
English
high-school
1
answer
0
votes
56.3k
views
What trait determines whether two animals belong to the same species
asked
Aug 4, 2022
Biology
high-school
1
answer
7
votes
151k
views
Explain a standard curve and mention what is its use
asked
Jun 14, 2022
Biology
college
1
answer
2
votes
230k
views
On what interval is the function Decreasing?* 1 (1 Point) (-5, -4) (1,4) (-4,1) (-4,2) PLEASE HELP DUE IN 30 MINS
asked
May 27, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
31.4k
views
PLEASE ANSWER ASAP!!! Your school is planning a field trip to the zoo. There are two different bus companies that the school can use. Bus company A has a $40 rental fee plus $6 for each student. Bus company
asked
Apr 27, 2022
Mathematics
college
2
answers
2
votes
159k
views
F(x) = x2 - 4x – 8, Graph
asked
Feb 20, 2022
Mathematics
college
1
answer
18
votes
36.4k
views
Graduate Management Aptitude Test (GMAT) scores are widely used by graduate schools of business as an entrance requirement. Suppose that in one particular year, the mean score for the GMAT was 476, with
asked
Jan 8, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
141k
views
Which sentence contains the best example of a simile
asked
Jan 8, 2022
English
college
2
answers
5
votes
147k
views
An example of an ineffective price ceiling would be the government setting the price of wheat at ________ per bushel when the market price is at $5.00 per bushel.A) $2.25B) $3.00C) $4.75D) $6.00
asked
Nov 2, 2021
Business
high-school
1
answer
2
votes
168k
views
I’m confused can someone please help
asked
Nov 1, 2021
Biology
high-school
1
answer
1
vote
79.6k
views
Do you think every school has equal opportunities and one's success simply depends on how much they put into it? Or do you think some schools offer more opportunities for success than others? Justify your
asked
Sep 20, 2021
English
high-school
2
answers
0
votes
202k
views
Rked, E 1. Explain with example five reason why teachers ask question in teaching 00
asked
Jun 3, 2021
Social Studies
college
1
answer
1
vote
174k
views
Susie is conducting an investigation to find out what type of fish are in two ponds near her house. The results are shown in the graph below. Fish 50 40 Number of 30 Fish 20 il, 10 Bass Perch Carp Pond
asked
Apr 3, 2021
Social Studies
high-school
2
answers
3
votes
130k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Search QAmmunity.org