menu
QAmmunity.org
Questions by Rohan Khajuria
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Rohan Khajuria
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Rohan Khajuria
Filter
User Rohan Khajuria
Recent activity
All questions
All answers
What conditions must be met to ensure that a function has an absolute maximum value and an absolute minimum value on an interval?Choose the correct answer below.A. A critical point must occur on a closed
asked
Sep 11, 2023
Mathematics
college
1
answer
3
votes
113k
views
Find the value of x in the isosceles triangle shown below. A. x = 4 B. x = 12 C. x = √640 D. x = 8
asked
Aug 18, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
13
votes
37.1k
views
Please help me with this problem: I have attach the image to the problem Solve the system of equations by hand using the graphing method. Provide the mathematical steps taken to reach each point for the
asked
Aug 5, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
53.7k
views
Write an appropriate slogan for development of Nepal
asked
Aug 1, 2023
Social Studies
high-school
1
answer
23
votes
101k
views
Help me answer number 9 PLEASEEEE
asked
Dec 28, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
7.2k
views
What’s the answer someone please?
asked
Nov 17, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
136k
views
20/32 x * 25/20 help
asked
Sep 4, 2022
Mathematics
college
2
answers
4
votes
166k
views
A soil sample contains clay, composted materials, and sand. Clay makes up 29% of soil sample. Express 29% as a decimal.
asked
Aug 22, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
169k
views
You want to create a rectangular display board and line it with string lights. You want the lights to go along the two sides and the top, but not along the bottom. You have 40 feet of lights to use. What
asked
Aug 12, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
60.9k
views
Ravi has bought 18 pounds of dog food. He feeds his dog 2/3 pounds for each meal. For how many meals will the food last? Write you anwer in the simplest form.
asked
May 17, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
23
votes
42.8k
views
A 9-pack of golf balls costs $8.74. What is the unit price, rounded to the nearest cent? per golf ball
asked
Jan 3, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
112k
views
OFFERING 50 POINTS PLEASE HELP ME which excerpt from Neruda´s ¨your laughter¨ contains an example of a metaphor? A. your laughter must raise/ its foamy cascade B. My love, in the darkest/ hours your laughter/
asked
Dec 20, 2021
English
middle-school
2
answers
2
votes
143k
views
My mind is COMPLETELY blank. Anyone care to help?
asked
Nov 28, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
55.2k
views
Need help i don't understand
asked
Oct 23, 2021
Biology
high-school
1
answer
5
votes
175k
views
Find the slope of the line passing through the points D(10, 8) and E(-4, 4).
asked
Aug 7, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
211k
views
Ansel Adams was a photographer who took a photo of Mount Williamson and titled it "Clearing Storms". O True O False
asked
Jul 21, 2021
Arts
college
2
answers
3
votes
112k
views
2) Find the GCF of 35 and 28
asked
Jul 9, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
10.8k
views
Which label belongs in the area marked X? breathe in from atmosphere produce themselves eat other organisms absorb from soil
asked
Jun 9, 2021
Chemistry
high-school
2
answers
0
votes
69.2k
views
Was Athens really a democracy? Why or why not?
asked
Apr 6, 2021
History
high-school
2
answers
0
votes
70.0k
views
If y varies directly with x, and y is 14 when x is 2, what is the value of x when y is 35? X = DONER nt of
asked
Mar 24, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
67.9k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org