menu
QAmmunity.org
Answers by Ricky Ruiz
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Ricky Ruiz
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Ricky Ruiz
Filter
User Ricky Ruiz
Recent activity
All questions
All answers
Which country do you live in?
answered
Aug 24, 2023
Computers and Technology
high-school
1
vote
56.5k
views
Who is a good boy and what it do
answered
Aug 19, 2023
English
college
13
votes
89.1k
views
Hugin and munin were raven spirits that accompanied which nordic figure?.
answered
Apr 13, 2023
History
high-school
13
votes
138k
views
What pipe closes when you start to swallow?
answered
Jan 23, 2023
Biology
high-school
9
votes
11.1k
views
Complete the table of values for the following function: y=x+4 0 1 do 6 3 y
answered
Jan 16, 2023
Mathematics
college
4
votes
195k
views
Speech about the value of school education Points: -Gaining self confidence -Having a good career -Being a role model in society
answered
Dec 28, 2022
English
college
2
votes
227k
views
Convection currents in the Earth’s crust cause volcanoes.
answered
Nov 16, 2022
English
college
3
votes
119k
views
De h. A coolie of 40 kg weight carries 20 kg salt and climbs up 20 steps of 20 centimeters each in 2 minutes. Calculate the work done by him and his power. [g= 10 m/s2) ma OW
answered
Nov 8, 2022
Biology
high-school
8
votes
103k
views
(a+b)^2= ???? hihihihihi
answered
Nov 7, 2022
Mathematics
college
7
votes
113k
views
PLEASEEEEEEEEE HELPPPPP QUICKKK Which of these sections of the article highlights the idea that Catalonia is not the only part of Spain to have a ban against a tradition involving bulls?
answered
Oct 29, 2022
English
high-school
2
votes
29.5k
views
Marcia bought 5 notebooks that cost $1.70 each and 3 pens that cost $1.25 each. What is the total cost of these items?
answered
Aug 24, 2022
Mathematics
high-school
10
votes
135k
views
If you were planning to travel in a futuristic spaceship to Betelguese, it would take over 640 years traveling at the speed of light. Describe the proprties (color, size, temperature, brightness) of Betelguse
answered
Jun 24, 2022
Biology
high-school
4
votes
226k
views
Classify the triangle as acute, right, or obtuse. 48° 72° 60° A acute Bright C obtuse
answered
Jun 22, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
32.9k
views
The area of the circle is 615.44. What is the diameter of the circle? Use 3.14 for pi
answered
Feb 3, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
57.0k
views
Which graph represents x < 15?
answered
Jan 28, 2022
Mathematics
college
4
votes
4.6k
views
PLZ HELP I'M BEING TIMED Rick is saving money to buy a motorcycle. He was given $300 by his great aunt to get his savings started. Each month, he adds $250 to the savings. Which expression represents the
answered
Sep 29, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
213k
views
Deana's Deli has a mean delivery time of 23 minutes with a standard deviation of 2 minutes. Determine the z-score for the number of sandwiches delivered in less than 24 minutes. −0.5 0.5 11.5 12
answered
Sep 21, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
3.3k
views
A 3-pound bag of charcoal cost $3.15.what is the unit price?
answered
Aug 25, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
104k
views
My dad is 5ft8 my mom is 5ft5 my uncle is 6ft7 or 6ft2. how tall will i be when i grow up ?
answered
Jul 16, 2021
Medicine
middle-school
5
votes
41.1k
views
Help 15 points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
answered
Jun 21, 2021
History
high-school
3
votes
58.5k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.4m
questions
7.0m
answers
Search QAmmunity.org