menu
QAmmunity.org
Answers by Reinierpost
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Reinierpost
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Reinierpost
Filter
User Reinierpost
Recent activity
All questions
All answers
Please help I'm studying my next grade. 63+48÷(23-12)x81
answered
Sep 2, 2024
Mathematics
college
0
votes
166k
views
In contrast to common used of the time period, how does Mendelssohn utilise the trumpets in Hebrides Overture? a) Emphasizing their ceremonial qualities in the orchestral texture b) Integrating them as
answered
Aug 9, 2024
Arts
high-school
2
votes
210k
views
Drug transport across the biological membranes (membrane transport of the drug): a) during active transport is limited, requires the input of energy (ATP) and can occur also against the electrochemical
answered
Jul 29, 2024
Medicine
college
4
votes
16.1k
views
Define a gene and explain why the vocabulary is used?
answered
Jul 13, 2024
Biology
high-school
3
votes
4.1k
views
Cart A has a mass of 2 kg and a speed of 3 m/s. Cart B has a mass of 3 kg and a speed of 2 m/s. Comparing the magnitude of momentum of Cart A to Cart B: Cart B has: a. the same amount of momentum. b. a
answered
Jun 7, 2024
Physics
high-school
6
votes
30.9k
views
Lara’s chewing misophonia is so strong that she hasn’t been inside a restaurant in 20 years. She can’t even eat in the same room with her family anymore. What does the word "misophonia" mean in this context?
answered
Mar 9, 2024
English
college
2
votes
12.5k
views
Simplify the expressions shown. -5(-7-9v)
answered
Feb 2, 2024
Mathematics
high-school
0
votes
109k
views
A rational is a rational expresson
answered
Oct 19, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
141k
views
Raina pays $3.84 for a bag of 16 tangerines. find the unit price in dollars per Tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
answered
Sep 16, 2023
Mathematics
college
3
votes
90.4k
views
50 points if u answer this easy problem.
answered
Sep 13, 2023
Mathematics
high-school
6
votes
189k
views
How ecology helped shape the environment, and vice-versa.
answered
Jun 26, 2023
Biology
college
0
votes
75.5k
views
You haven't gained enough points to pass the test
answered
Jan 19, 2023
English
college
4
votes
235k
views
HURRY Describe in detail how you would implement a good personal hygiene program for your employees at work.
answered
Dec 22, 2022
SAT
college
5
votes
127k
views
There are 3 adults for every 5 children at the party. How many adults are there if there are 35 children?
answered
Oct 22, 2022
Mathematics
middle-school
2
votes
209k
views
A college surveyed all 3600 of its students and discovered 1360 are not coffee drinkers. What percent of the students do not drink coffee
answered
Sep 5, 2022
Mathematics
college
12
votes
99.8k
views
2v^(2) +14=104
answered
Jul 21, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
9.9k
views
Four friends, Abe, Bob, Carl, and Darrel, are going to a fun park .They want to ride go-karts. The price to ride the go-karts is $2.15 for 5 minutes,$4.00 10 minutes ,or $6.75 for 15 minutes .Which price
answered
Jul 7, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
173k
views
Plz help below!⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️
answered
Jul 1, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
114k
views
Find 3 major battles. List them and tell me why they were important.
answered
Jun 11, 2022
History
high-school
1
vote
192k
views
What is the first active video game to have mainstream appeal? a. Wii Sports c. Dance Dance Revolution b. Wii Fit d. none of the above
answered
Apr 23, 2022
Social Studies
high-school
7
votes
210k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org