menu
QAmmunity.org
Questions by Raxvan
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Raxvan
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Raxvan
Filter
User Raxvan
Recent activity
All questions
All answers
Choose the best collection for each situation. You have a set of data that will not be changed and you will not need to add new items. You wrote a loop to ask the user for a set of 100 numbers. You will
asked
Jun 14, 2023
Computers and Technology
college
1
answer
2
votes
73.1k
views
Write on the line if the underlined noun is singular or plural.
asked
Apr 14, 2023
English
college
1
answer
3
votes
53.1k
views
What is pythogeriam therem
asked
Feb 17, 2023
Mathematics
college
1
answer
3
votes
195k
views
Which is a better deal per ounce? 24 ounces for $2. 99 or 36 ounces for $4. 99?
asked
Feb 6, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
10
votes
195k
views
Question 2(Multiple Choice Worth 2 points) (03.05 LC) Which region commonly traded fish? Georgia Southern colonies New England colonies O Middle colonies
asked
Sep 28, 2022
History
college
1
answer
5
votes
202k
views
The movement to inspire religious freedom was know as the enlightenment
asked
Sep 12, 2022
History
high-school
2
answers
1
vote
72.5k
views
the point (- 7, 4) is reflected over the line x = - 3 . Then , the resulting point is reflected over the line y = x . Where is the point located after both reflections?
asked
Aug 3, 2022
Mathematics
college
1
answer
16
votes
118k
views
A line passes through the point (-8, -9) and has a slope of 5/4 Write an equation in slope-intercept form for this line.
asked
Jun 22, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
18
votes
127k
views
(X-2/3)^2+y^2 =36 What is its center? What is its radius
asked
Apr 23, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
152k
views
Who do the Lotus-Eaters remind you of in The Odyssey?
asked
Sep 22, 2021
English
middle-school
1
answer
4
votes
201k
views
The balance sheet value of a firm's inventory is $50,000. Suppose that the firm purchases supplies at a cost of $4,000 and adds them to inventory. A day later, the market value of the recently purchased
asked
Jul 23, 2021
Business
college
1
answer
1
vote
191k
views
Ethan gets a gift card with a value of $50, and his favorite drink (an Americano) costs $2.15 (including tax). How many Americanos can he buy with the gift card? he can buy (less than) or (more than) _________
asked
May 14, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
13.3k
views
Find the area of this triangle..
asked
May 10, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
109k
views
Which of the following functions has a graph that is a line? f(x) = |x| f(x) = x f(x) = x 2
asked
Jan 3, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
19.9k
views
When baking it is best to use which of the following types of butter
asked
Jan 2, 2021
Chemistry
high-school
1
answer
2
votes
89.1k
views
How to called crystalline lattice changes at the temperature change a) oxidation; b) primary crystallization c) allotropy d) anisotropy.
asked
Jun 25, 2020
Engineering
college
1
answer
5
votes
70.5k
views
The tendency most people have to discount situational explanations of behavior in favor of personality characteristics or traits is called the __________.
asked
May 20, 2020
Social Studies
high-school
1
answer
0
votes
195k
views
To make lemonade, you used one gallon of water, four quarts of lemon juice, and 32 ounces of honey. How much lemonade did you make? [ quarts
asked
Apr 24, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
31.0k
views
Im trying hard but no one's perfect
asked
Apr 18, 2020
History
middle-school
1
answer
0
votes
195k
views
Which situation most likely resulted from the growth of globalization in the 20th and 21st centuries?
asked
Mar 27, 2020
History
middle-school
1
answer
1
vote
31.3k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.2m
questions
8.1m
answers
Search QAmmunity.org