menu
QAmmunity.org
Answers by Ragebiswas
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Ragebiswas
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Ragebiswas
Filter
User Ragebiswas
Recent activity
All questions
All answers
Juan and Jorge ran laps after school to train for the football team. The ratio of the number of laps Juan ran to the number of laps Jorge ran was five to two. If Juan ran 20 laps, how many laps did Jorge
answered
May 6, 2022
History
high-school
4
votes
29.0k
views
The American Revoluud TES Item 3 Item 4 In three to five sentences, explain how British taxes influenced the actions of the colonists and led to the American Revolution. (4 points) Item 5
answered
Apr 14, 2022
History
college
5
votes
51.0k
views
Kaylan wants to buy a box of Cheerios. The box contain 18oz for $3.64. What is the unit price?
answered
Dec 27, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
67.7k
views
Lonnie bought 6 pieces of ribbon. Each ribbon was 2 3/4 yards long. How much ribbon did Lonnie buy in all? OA) 12 1/2 ) OB) 14 1/2 yd OC) 151/2 yd. OD) 16 1/2 yd.
answered
Dec 22, 2021
Mathematics
college
1
vote
34.6k
views
Jane Dough sells her doughnuts for $0.15 more than what it costs her to make each doughnut. If you can buy 2 dozen doughnuts for $8.40, how much does it cost Jane to make each doughnut?
answered
Nov 16, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
4.0k
views
In which part of the sun does nuclear fusion occur?
answered
Sep 24, 2021
Health
middle-school
3
votes
235k
views
What value of x makes the equation 3(x-6) -8x= -2+5(2x+1
answered
Sep 9, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
109k
views
Describe Immanuel Kant’s idea of the Golden Rule or the ethics of reciprocity.
answered
Jul 29, 2021
Law
college
2
votes
84.5k
views
Why write a marketing plan?
answered
Jun 11, 2021
Advanced Placement (AP)
college
4
votes
14.2k
views
What is the period of the function y= 2 sin x?
answered
May 1, 2021
Mathematics
middle-school
6
votes
233k
views
Determine whether the conclusion is valid. If not, identify the additional information needed to make it valid. Given: DE∥GF , EF∥DG Conclusion: DEFG is a rhombus.
answered
Mar 9, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
113k
views
What expression is equivalent to -5x^(2)-10x
answered
Mar 6, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
44.2k
views
Which of the following radical expressions is equivalent to √27 - 5√3?
answered
Mar 1, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
79.2k
views
Select the correct answer. Read the excerpt from a personal essay. What is the purpose of the allusion to the story of Cinderella? As my principal, Mr. Howard, read the names of the scholarship recipients,
answered
Jan 2, 2021
English
middle-school
3
votes
51.1k
views
Which statement best describes a mil
answered
Dec 16, 2020
Social Studies
middle-school
5
votes
18.1k
views
Marcos from Puerto Rico and Rhonda from Peru, they are celebrating their birthday today. Both will have a party where themselves and their family and friends will enjoy music, dancing and a cake. What
answered
Dec 3, 2020
Spanish
middle-school
3
votes
191k
views
Angle 1= 5 10 15 What = measure of angle 1
answered
Apr 24, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
120k
views
A hardware store order 12.5 lb of nails how many ounces of nails did the store order
answered
Mar 20, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
65.7k
views
Please help me!!!!! I need all the work explained and it would mean the world
answered
Feb 24, 2020
Mathematics
high-school
4
votes
576
views
The equation below can be used to solve for m. -1/7 times 70 = m What other equation could also be used to find m? (A) -70 times 7 = m (B) -70 divided by 7 = m (C) -1 divided by (70 times 7) = m (D) -1
answered
Jan 25, 2020
Mathematics
middle-school
7
votes
169k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org