menu
QAmmunity.org
Answers by Ragebiswas
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Ragebiswas
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Ragebiswas
Filter
User Ragebiswas
Recent activity
All questions
All answers
What is the weight percent (w/w%) of a solution prepared by dissolving 15.0 g of sugar into 50.0 g of water?
answered
Dec 24, 2023
Chemistry
college
4
votes
40.2k
views
The difference between two positive integers is two if the smaller is added to the square of the larger the sum is 70
answered
Aug 10, 2023
Mathematics
high-school
9
votes
181k
views
A spherical tank holds 8,000 ft^3 of water. What is the diameter of the tank?
answered
Jul 15, 2023
Mathematics
high-school
12
votes
186k
views
drag each value to the correct location on the table identify whether each cube root or square root lies between 2 and 3/4 and 10
answered
Jul 2, 2023
Mathematics
college
2
votes
181k
views
This is big ideas work pls show how u do it so i know
answered
May 12, 2023
Mathematics
middle-school
8
votes
90.7k
views
Identify any FOUR form of human nghts
answered
Dec 11, 2022
Law
college
0
votes
142k
views
So whats 199-1,000 what song do yall recommend any songs or genres ill listen to
answered
Nov 10, 2022
Arts
college
5
votes
116k
views
Match the feature or term in column 1 to the characteristics in column 2.
answered
Nov 8, 2022
Geography
high-school
1
vote
200k
views
Please help me ABC has vertices at A(1, 1), B(2, 3), and C(3, 1). DEF has vertices at D(–1, 1) , E(–2, 4), and F(–3, 1). Is ABC congruent to DEF? Choose the correct response.
answered
Sep 20, 2022
Mathematics
middle-school
7
votes
216k
views
You began membership in a new health and fitness club which has access to a dietician and personal trainer. They help you develop a special eight-week diet and exercise program. The data in the following
answered
Jul 28, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
84.8k
views
Plz help I tried and got it wrong
answered
May 29, 2022
Mathematics
college
0
votes
44.6k
views
Juan and Jorge ran laps after school to train for the football team. The ratio of the number of laps Juan ran to the number of laps Jorge ran was five to two. If Juan ran 20 laps, how many laps did Jorge
answered
May 6, 2022
History
high-school
4
votes
29.0k
views
The American Revoluud TES Item 3 Item 4 In three to five sentences, explain how British taxes influenced the actions of the colonists and led to the American Revolution. (4 points) Item 5
answered
Apr 14, 2022
History
college
5
votes
51.0k
views
Kaylan wants to buy a box of Cheerios. The box contain 18oz for $3.64. What is the unit price?
answered
Dec 27, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
67.6k
views
Lonnie bought 6 pieces of ribbon. Each ribbon was 2 3/4 yards long. How much ribbon did Lonnie buy in all? OA) 12 1/2 ) OB) 14 1/2 yd OC) 151/2 yd. OD) 16 1/2 yd.
answered
Dec 22, 2021
Mathematics
college
1
vote
34.6k
views
Jane Dough sells her doughnuts for $0.15 more than what it costs her to make each doughnut. If you can buy 2 dozen doughnuts for $8.40, how much does it cost Jane to make each doughnut?
answered
Nov 16, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
4.0k
views
In which part of the sun does nuclear fusion occur?
answered
Sep 24, 2021
Health
middle-school
3
votes
235k
views
What value of x makes the equation 3(x-6) -8x= -2+5(2x+1
answered
Sep 9, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
109k
views
Describe Immanuel Kant’s idea of the Golden Rule or the ethics of reciprocity.
answered
Jul 29, 2021
Law
college
2
votes
84.5k
views
Why write a marketing plan?
answered
Jun 11, 2021
Advanced Placement (AP)
college
4
votes
14.2k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.8m
answers
Search QAmmunity.org