menu
QAmmunity.org
Answers by Rachita Nanda
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Rachita Nanda
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Rachita Nanda
Filter
User Rachita Nanda
Recent activity
All questions
All answers
kala put some money in an account that earned interest the table below gives the amount in the account at different times
answered
May 30, 2023
Mathematics
college
6
votes
58.4k
views
A bag of rice cost $1.99. You buy 1 bag of rice and 6 cans of black beans for a total cost of $7.33. If you have $8.25, can you buy another can of beans?
answered
Apr 27, 2023
Mathematics
college
6
votes
27.3k
views
An essay that ends with i was alone when it happened
answered
Jan 11, 2023
English
high-school
12
votes
228k
views
Which industries saw the most strikes? Why do you think that is?
answered
Dec 16, 2022
History
high-school
3
votes
179k
views
A board is 58.42 centimeters long. How long is the board in inches? Use the following conversion: 1 inch is 2.54 centimeters.
answered
Dec 8, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
122k
views
1 point Turfe bench presses 100 pounds 10 times. Then he rests for 30 seconds, and then bench presses 100 pounds 10 times again. Which one of the following is correct? Turfe did 10 sets of 2 reps Turfe
answered
Aug 1, 2022
Health
college
1
vote
124k
views
How did the creation of empires affect the development of Europe and the development of the world?
answered
Jul 14, 2022
History
high-school
5
votes
87.3k
views
Round to the nearest tenth
answered
Jun 17, 2022
Mathematics
college
3
votes
76.2k
views
The Mississippi River was the biggest river in the South. True or False PLS HELP ME ASAP
answered
Apr 29, 2022
Social Studies
high-school
6
votes
37.1k
views
J. Hartley pool builders charge $16,684 to build a residential swimming pool. Their costs are $1,772 for excavation and steel reinforcement; $1,024 for concrete and plaster; $2,793 for tile and coping;
answered
Apr 12, 2022
Mathematics
college
2
votes
53.9k
views
Find each angle or arc measure
answered
Mar 5, 2022
Mathematics
college
6
votes
213k
views
Please help ssssssssss
answered
Jan 24, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
15.6k
views
Mark is buying supplies for his students. He is buying a notebook (n) and a pack of pencils for each of his 25 students. Each pack of pencils costs $1.25. If Mark's total cost is $156.25, which of the
answered
Jan 21, 2022
Mathematics
college
9
votes
196k
views
The Gupta Empire reached its height during what period?
answered
Dec 11, 2021
Social Studies
college
5
votes
172k
views
I need help on the value of X
answered
Nov 30, 2021
Mathematics
college
4
votes
133k
views
120 men had provisions for 200 days. After 5 days, 30 men died due to an epidemic. The remaining food will last for _______________ Proportion (a) 146 1/4 days (b) 150 days (c) 2251/2 days (d) 260 days
answered
Nov 22, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
14.1k
views
In these days, it is doubtful that any child may reasonably be expected to succeed in life if he is denied the opportunity of an education. Why does the Supreme Court assert this fact? to highlight the
answered
Oct 19, 2021
English
middle-school
4
votes
114k
views
Mr. Yu applies 12 ounce of fertilizer to every 58 square meter of his lawn. How many ounces of fertilizer does Mr. Yu use per square meter for his lawn? Enter your answer in the box as a fraction in simplest
answered
Oct 13, 2021
Mathematics
college
1
vote
19.0k
views
Why are monsoons important?
answered
Oct 10, 2021
History
college
5
votes
97.7k
views
What is the x-intercept of the equation: 3x+6y=42
answered
Jul 3, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
177k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org