menu
QAmmunity.org
Answers by Qafoori
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Qafoori
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Qafoori
Filter
User Qafoori
Recent activity
All questions
All answers
Which activity is the best example of a negative habit that may result from heavy computer and Internet usage? A. Playing web-based games instead using social media B. Shopping online in order to find
answered
Jul 24, 2022
Computers and Technology
high-school
4
votes
144k
views
Diaz Company owns a machine that cost $126,500 and has accumulated depreciation of $91,600. Prepare the entry to record the disposal of the machine on January 1 in each seperate situation. The machine
answered
Jul 3, 2022
Business
college
2
votes
82.9k
views
A- information B- order C- situation D- help
answered
May 29, 2022
English
college
5
votes
206k
views
Which points on the graph represent equivalent ratios? Check all that apply. A B С D E
answered
Apr 7, 2022
Mathematics
college
6
votes
142k
views
What do you know to be true about the values of p and ? p" q 601 454 45 A. p> 9 B. p<9 C. p= 9 D. Can't be determined
answered
Apr 1, 2022
Mathematics
college
4
votes
60.7k
views
Which is a criterion for entering into a master's degree program in robotics? A completion of a technical certificate course B. completion of an undergraduate certificate course C. completion of an undergraduate
answered
Mar 24, 2022
Engineering
high-school
5
votes
230k
views
Reactions occur within the sun to transform _____ energy into _______ energy.
answered
Feb 20, 2022
Biology
college
6
votes
187k
views
Name the two most important animals to the Comanches and explain why they were important.
answered
Dec 22, 2021
History
high-school
3
votes
5.2k
views
What has a head and tail but has no body
answered
Dec 5, 2021
English
high-school
2
votes
229k
views
Donna can buy a 2-pound bag of apples for $2.20 or a 5-pound bag for $5.95. What is the unit price of the better deal?
answered
Nov 11, 2021
Mathematics
middle-school
0
votes
216k
views
It takes half a yard of ribbon to make a bow. how many bows can be made with 5 yards of ribbon?
answered
Oct 16, 2021
Mathematics
college
1
vote
150k
views
I needs help with the first question
answered
Sep 20, 2021
Social Studies
middle-school
2
votes
19.2k
views
What is another word for the exposition part of the plot diagram? * ending introduction hook climax
answered
Aug 23, 2021
English
high-school
3
votes
200k
views
If an object moves for 0.098 seconds, how long did it move in milliseconds (ms)? A) 98 ms B) 980 ms C) 0.000098 ms D) 9.8 ms
answered
Jul 11, 2021
Physics
college
4
votes
125k
views
Read the passage and answer the question that follows. Chief Joseph's Surrender Speech, October 5, 1877 by Chief Joseph Tell General Howard I know his heart. What he told me before, I have it in my heart.
answered
Jun 11, 2021
English
high-school
3
votes
202k
views
Y - 4 x+5 2x + 5 x+12 Find the values of the variables in this kite.
answered
Mar 4, 2021
Mathematics
high-school
0
votes
146k
views
Can I get help with 1-10
answered
Jan 25, 2021
Spanish
high-school
6
votes
102k
views
What is the volume of 1 mole of gas at stp?
answered
Nov 28, 2020
Chemistry
middle-school
0
votes
189k
views
7. a. A 3×5 rectangle is revolved about one of its sides of length 5 to create a solid of revolution.Find volume of the solid. b.A 3-4-5 right triangle is revolved about a leg of length 4 to create a solid
answered
Jul 18, 2020
Mathematics
high-school
5
votes
171k
views
We’re the effects of industrialization more position or more negative, explain your answer and give examples. (Things to considers: affects on the social classes, working condition and living condition.
answered
Apr 17, 2020
History
high-school
4
votes
135k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org