menu
QAmmunity.org
Answers by Prcastro
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Prcastro
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Prcastro
Filter
User Prcastro
Recent activity
All questions
All answers
What is the product of 1.6 and 2.04?
answered
Aug 10, 2021
Mathematics
middle-school
6
votes
691
views
Determine the X- and Y- intercepts for the graph defined by the given equation. Y= -8 A. X-intercept is (0,-8) No y-intercept B. No X intercept Y-intercept is (0,-8) C. X-intercept is (-8,0) No y-intercept
answered
Jul 30, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
89.3k
views
What is the volume of a can of beans with a height of 20 cm. And a radius of 12 cm? Use 3.14 to approximate π. Express your answer in hundredths. Based on the above math problem fill in the numbers for
answered
Jul 28, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
94.2k
views
Edmund made a scale drawing of the rectangular floor of his kitchen. In the scale drawing, 1 inch represents 2.5 feet. The measurements of the scale drawing are shown in the diagram. 6.4 in. 4.8 in. what
answered
Mar 15, 2021
Mathematics
college
3
votes
121k
views
Quadrilateral A has side lengths 3, 4, 5, and 6. Quadrilateral B is a scaled copy of Quadrilateral A with a scale factor of 2. Select all of the following that are side lengths of Quadrilateral B. [choose
answered
Feb 3, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
112k
views
Translate/conjugate 1. (you formal) buy this. compro esto compra esto compre esto compró esto 2. (you formal) study math estudies matemática estudias matemáticas estudia matemáticas estudie matemáticas
answered
Nov 10, 2020
Spanish
middle-school
3
votes
20.7k
views
________________________ believed that the most appropriate subject matter for drama was the lower class, focusing on the sordid and seamy aspects of society. It was not carefully plotted or constructed,
answered
Aug 25, 2020
Social Studies
high-school
6
votes
133k
views
What is one way to say email in spanish
answered
Jul 8, 2020
Spanish
middle-school
5
votes
115k
views
What is 3/2x +1/5 = 3/4
answered
Apr 30, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
212k
views
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59 A. Choice B B. The unit rates cannot be determined.
answered
Jul 8, 2019
Mathematics
middle-school
5
votes
122k
views
How many atoms of magnesium are in 1.00 gram?
answered
Jun 12, 2019
Chemistry
middle-school
1
vote
223k
views
What caused NATO and the United States to get involved in the Bosnian conflict? Dayton Accords agreement practice of ethnic cleansing disagreement with Muslims Yugoslavian split. HELP!!
answered
Jun 12, 2019
History
high-school
5
votes
79.9k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.8m
answers
Search QAmmunity.org