menu
Qammunity.org
Answers by Prateek Dewan
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Prateek Dewan
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Prateek Dewan
Filter
User Prateek Dewan
Recent activity
All questions
All answers
The equation A=p+prt is ued to find the accumulated amount, A, of an investment with principle, P, a certain interest rate, r, and over time, t. What is the value for r, after the equation is rearranged?
answered
May 9, 2022
Mathematics
high-school
10
votes
133k
views
Individuals who are considered fit, have: A. More offspring B. More food C. Fewer mutations D. Stronger genes
answered
May 1, 2022
Biology
high-school
6
votes
164k
views
I really need help on this problem
answered
Feb 27, 2022
Mathematics
college
2
votes
28.3k
views
Based on what you have read, provide two positives and two negatives the Suarez family would face if they switched to organic farming
answered
Feb 9, 2022
History
college
4
votes
94.0k
views
How can changing the reaction conditions influence the yield of a chemical reaction? please explain in detail
answered
Jan 6, 2022
Chemistry
high-school
1
vote
122k
views
Which statement about the role of African-Americans in the Revolutionary War is CORRECT? A. Many Southern slaves were armed and forced to serve in American militias. B. Most of the blacks who fought for
answered
Dec 23, 2021
History
high-school
3
votes
142k
views
What are the precautionary measures against earthquake?
answered
Nov 12, 2021
Physics
college
2
votes
49.5k
views
Which of the following sentences uses an incorrect verb? A. A good candidate is hard to find. B. There is only one good candidate. C. There is many possible candidates. D. Many good candidates are possible
answered
Oct 25, 2021
English
college
2
votes
164k
views
Mrs. Cipollone purchased 2.5 pounds of Granny Smith apples to make apple pies. If each pound costs $1.35, how much did Mrs. Cipollone spend on the apples?
answered
Oct 7, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
207k
views
1. What is the unit price of shampoo if a 15-ounce bottle costs $2.79? A. about $0.19 per ounce B. about $0.29 per ounce C. about $1.90 per ounce D. about $5.38 per ounce
answered
Aug 21, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
208k
views
Solve x2 – 6=3. The roots are x= and x=
answered
Jun 11, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
122k
views
Y = 4(x–3) + 7 What is the Horizontal Asymptote?
answered
May 3, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
107k
views
suppose your heart is bealing 72 times per minute Al this rate, how many times will it beat in 15 minutes?
answered
Apr 22, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
170k
views
5 Select the correct answer. Which sentence best describes the theme of a story? ΟΑ. The message that the author wants to convey. ОВ. The idea stated in the opening lines of the story. ОС, The idea stated
answered
Feb 13, 2021
English
high-school
4
votes
86.5k
views
Was Robespierre the leader of the committee for the public safety
answered
Jan 3, 2021
History
college
4
votes
119k
views
I need help please!
answered
Jan 2, 2021
English
middle-school
3
votes
10.1k
views
Which sabatamic particle is electrically neutral and found in the nucleus of an atom
answered
Dec 20, 2020
Chemistry
high-school
5
votes
161k
views
Mary was employed as a salesperson under an employment at will contract. When she was called for jury duty, her employer told her that she would be fired if she missed more than 2 days of work. Marry served
answered
Aug 16, 2020
Business
high-school
3
votes
16.7k
views
Please help don’t get it
answered
May 27, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
119k
views
The national origins ads created a preference for immigrants from _____ A. East Asia B. Northern and Western Europe C. Latin America D. South Asia
answered
Sep 26, 2019
History
middle-school
6
votes
99.5k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org