menu
Qammunity.org
Answers by Prajwol Onta
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Prajwol Onta
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Prajwol Onta
Filter
User Prajwol Onta
Recent activity
All questions
All answers
Which complementary therapies are most easily learned and applied by a nurse? (select all that apply) 1. Massage therapy 2. Traditional Chinese medicine 3. Progressive relaxation 4. Breath work and guided
answered
Oct 25, 2024
Health
high-school
4
votes
172k
views
Method of Rule (infrastructure, use of army, bureaucracy, law, resistance) HAN. What is the subject matter of this historical question? a) Ancient civilizations b) Modern warfare c) Government and rule
answered
Sep 24, 2024
Law
college
4
votes
8.5k
views
John is making apple pies and apple cobblers to sell at his stand at the Farmer's Market. A pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. A cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. John has
answered
Sep 23, 2024
Mathematics
high-school
4
votes
4.0k
views
Sue rolls a car down a ramp . She investigates how far the car travels along differnt surfaces before friction causes the car to stop. Name one variable Sue must keep the same to make her test fair.
answered
Jun 28, 2024
Biology
high-school
2
votes
225k
views
Surface area of a cube is 150m².The length of its edge is
answered
Jun 24, 2024
Mathematics
high-school
3
votes
29.3k
views
Escoge el verbo que mejor completa la oración. Ella no sabe cómo O tirar colgar cuidar O entrar bebés.
answered
May 20, 2024
Spanish
high-school
5
votes
74.0k
views
A patient that is enrolled in the iPLEDGE program has to fill their isotretinion prescription within ____ days from their last pregnancy test. a. 5 b. 10 c. 7 d. 30
answered
Mar 18, 2024
Medicine
college
5
votes
222k
views
If an infant is cold, the first signs exhibited are: a) Increased activity b) Decreased heart rate c) Mottled skin d) Rapid breathing
answered
Feb 25, 2024
Health
high-school
6
votes
43.2k
views
During the 1800s, the u.s. military was using wind instruments according to customs borrowed from the french army. a. true b. false
answered
Jan 22, 2024
History
high-school
6
votes
35.2k
views
A coordinate map of the local grocery store is shown below. ice cream is located at the point (-8,0) sprinkles. are located at the point (-8,6)
answered
Oct 25, 2023
Mathematics
college
3
votes
57.0k
views
Suppose a small fish species is introduced into a pond that had not previously held this type of fish, and that its population P, in thousands, is modeled by P=(3x+1)/(x+4) where x represents the time
answered
Mar 25, 2023
Mathematics
college
3
votes
60.7k
views
9. Which best explains why Stowsher Bill was crying in the dressing room? a. The adrenaline wore off and he was in physical pain. b. He had no immediate way to provide for his family. c. His dream of being
answered
Feb 20, 2023
English
high-school
4
votes
160k
views
Plz hurry I’m behind 100 points
answered
Nov 20, 2022
English
college
4
votes
17.5k
views
The Perimeter or a regular pentagon is 41.5cm. Write and solve an equation to determine the length of each side of the pentagon
answered
Nov 5, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
156k
views
Rachel wants to make sure that she uses effective communication skills at work. Which of the following is an example of something she shouldn't do? When giving feedback, focus on the person, not the behavior.
answered
Jul 28, 2022
English
high-school
5
votes
121k
views
Which writing sample is the best reflection of this important theme? Friendship can overcome all differences. Bagheera is a leopard, but he is still a good friend to Mowgli, a human. Bagheera paid a bull
answered
Jun 26, 2022
English
high-school
7
votes
67.8k
views
Y = -4x + 9; (--5, Answer?
answered
Mar 5, 2022
Mathematics
college
6
votes
155k
views
14. Work needed to solve the problem: April can buy a package of 10 folders for $1.20 or a package of 8 folders for $1.12. What is the unit price per folder, in each package?
answered
Feb 21, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
41.7k
views
A store manager earns $ 24.00 per hour. If the manager works 8 hours one day and donates 1 10 of the day’s earnings to charity, how much of the earnings are left?
answered
Jan 27, 2022
Mathematics
high-school
10
votes
141k
views
What is 3/10 as a decimal and as a representation percent? Please answer fast thanks
answered
Jan 25, 2022
Mathematics
college
10
votes
41.6k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org