menu
QAmmunity.org
Recent activity by Pradeepal Sudeshana
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Pradeepal Sudeshana
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Pradeepal Sudeshana
Filter
User Pradeepal Sudeshana
Recent activity
All questions
All answers
A recent survey by the U.S. Census Bureau determined that the median monthly housing rent was $628. If the first quartile for monthly housing rent was $481, find the percent of monthly housing rents that
answered
Dec 29, 2023
Mathematics
college
1
answer
125k
views
N = 6 x 3,000 n = 6 x___ one thousands n = ____ one thousands n =____ Pls help asap
asked
Nov 24, 2023
Mathematics
college
2
answers
196k
views
Match these terms with the descriptions below. a. cluster sample c. voluntary-response sample b. multi-stage sample d. convenience sample TIL 13. An easily accessible sample is chosen. 14. Two or more
answered
Nov 9, 2023
Mathematics
college
1
answer
212k
views
at a local fitness center, members pay $6 membership fee and $2 for each aerobics class. Nonmembers pay $4 for each aerobics class. For what number of aerobics classes will the cost for members and
asked
Nov 9, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
174k
views
Write an equation in slope-intercept form for the line with y-intercept -1 and slope -4
answered
Nov 3, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
131k
views
someone who is strong but has poor cardiovascular health is still considered physically fit. true false
answered
Jun 8, 2023
Medicine
college
1
answer
68.7k
views
Which of the following are square roots of 576 A. -24 B. 5761/2 C. 48 D. 24 E. 12 F. -5761/2
answered
May 14, 2023
Mathematics
college
1
answer
141k
views
I need help with this ASAP .. I have to get it done before school starts and I'm not playing no games
answered
Jan 27, 2023
English
high-school
1
answer
104k
views
Please help!!! if I get the right answer I will mark you the brainless!!!!
asked
Oct 26, 2022
Advanced Placement (AP)
high-school
1
answer
84.2k
views
Fill in the blanks The Industrial Revolution leads to ___________ because industries needed raw supplies that were readily available in other parts of the world, like the Americas. So countries rushed
asked
Oct 22, 2022
Social Studies
high-school
1
answer
211k
views
Find sin(B) in the triangle. a.15/17 b.8/17 c.8/15 d.15/8
asked
Oct 6, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
46.7k
views
Why does 7/11 give out free Slurpee’s on 7/11? What do they think you would also buy?
asked
Oct 4, 2022
English
high-school
1
answer
61.7k
views
What are the domain and range of the function f(x) = 4(RootIndex 3 StartRoot 81 EndRoot) Superscript x? x; y > 0 x; y > 0 x; y > 4 x > 4; y > 4
answered
Oct 3, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
110k
views
Who has read the book 1984 because i have a question ?
asked
Sep 28, 2022
English
high-school
1
answer
184k
views
What is 2x+x+2=5x-10
answered
Sep 22, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
178k
views
Sodium has an atomic mass of 23 and an atomic number of 11, so the number of neutrons must be_______ Answer here
answered
Aug 26, 2022
Physics
high-school
1
answer
73.7k
views
What would be a good title for my essay? The essay is argumentative about whether you believe the American Dream is possible for everyone or not (I choose that it is possible) you have to tie it into the
asked
Jul 19, 2022
English
high-school
1
answer
135k
views
Questions on the boy on the wooden box chapters 1-2
answered
Jun 24, 2022
English
college
1
answer
166k
views
You buy 5 candy bars for $2.00. Find the cost of 18 candy bars? First write a proportion to find the unit rate(price per one candy bar). Then use the unit rate to to find the cost of 18 candy bars?
asked
Jun 14, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
24.0k
views
Math problem plz help
answered
May 6, 2022
Mathematics
college
2
answers
69.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org