menu
QAmmunity.org
Questions by Pquery
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Pquery
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Pquery
Filter
User Pquery
Recent activity
All questions
All answers
Find the solutions to the equation below. Check all that apply. 4x^2 - 4x - 2 = 0 A. x = -1/2 B. x = 3/2 C. x = 1/2 D. x = -2 E. x = 3 F. x = 2
asked
Aug 15, 2023
Mathematics
college
1
answer
16
votes
180k
views
Why is it important to understand the feelings and perspectives of others? Question 3 options: It will make you look like the better person. The other person will be more likely to give in. It will give
asked
Jul 2, 2023
Health
high-school
1
answer
12
votes
36.0k
views
Given the sequence - 3, 4, 11, 18, Amanda was asked to find the 58th term. She wrote the explicit formula below. Her teacher Ms. Felton informs her that her response is incorrect. Explain where she made
asked
Jun 21, 2023
Mathematics
college
1
answer
2
votes
69.8k
views
Use the following statement to answer parts a) and b). Two hundred raffle tickets are sold for $3 each. One prize of $1000 is to be awarded. Winners do not have their ticket costs of $3 refunded to them.
asked
Mar 11, 2023
Mathematics
college
1
answer
2
votes
136k
views
George walked 1/2 mile in 8 1/2 minutes. What is the unit rate in miles per minute?
asked
Feb 19, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
9.0k
views
What is the difference between 6x2 and 6²
asked
Jan 11, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
170k
views
2. One advantage of buying a used car is __________. A. a more extensive warranty B. better fuel economy C. lower insurance rates
asked
Oct 17, 2022
Business
high-school
1
answer
1
vote
59.7k
views
The length of a rectangle is 4 meters less then 3 times the width. The perimeter is 16 meters. Find the width
asked
Jul 28, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
115k
views
Give the coordinates of the points on the coordinate plane. 1. A (____ , ____) 2. B (____ , ____) 3. C (____ , ____) 4. D (____ , ____) 5. E (____ , ____) 6. F (____ , ____) LOOK BELOW
asked
Jul 5, 2022
Mathematics
college
1
answer
8
votes
124k
views
Do you think John Lewis had something to do with African Americans having rights today ? If so, why and how? If no, why and why not?
asked
Jan 28, 2022
History
high-school
1
answer
20
votes
94.7k
views
When Austin first wrote letters to his friends and family what did he urge them to do? a March on Anahuac b. March on Mexico City Remain calm d. Protest in Texas Please select the best answer from the
asked
Dec 13, 2021
History
college
2
answers
2
votes
7.4k
views
Choose three distinct but related business functions (e.g., inventory control, purchasing, payroll, accounting, etc.). Write a short paper describing how interfacing the information systems of these three
asked
Dec 10, 2021
Business
college
1
answer
3
votes
122k
views
Can someone explain how u get the answer
asked
Sep 4, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
113k
views
TFA teachers are required to jump into new situations with flexibility and curiosity to learn quickly, thus appealing to people with
asked
Aug 23, 2021
Social Studies
college
1
answer
1
vote
171k
views
Models are used to observe phenomena which _____.
asked
Jul 23, 2021
Chemistry
high-school
1
answer
5
votes
116k
views
Is <1 and <7 supplementary
asked
Jul 5, 2021
Mathematics
college
1
answer
1
vote
112k
views
What effect does rising air have on the weight a cloud? А It allows the cloud to float. B. It helps fills the cloud with vapor. C. It pushes smoke and dust into the cloud, making it heavier. D. It helps
asked
Jun 4, 2021
English
high-school
1
answer
0
votes
748
views
An example of a polysaccharide found in animal cells that exists as a reservoir of available energy, stored in the chemical bonds linking glucose monomers, is ____________ .
asked
May 19, 2021
Biology
high-school
1
answer
1
vote
24.8k
views
Please help I just need the equation
asked
May 10, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
196k
views
CatNap Company has two products: Kittyz and Katz. A March sales forecast projects 20,000 units of Kittyz and 15,000 units of Katz are going to be sold at prices of $5 and $20, respectively. The desired
asked
Sep 23, 2020
Business
high-school
1
answer
0
votes
152k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org