menu
QAmmunity.org
Questions by Pluckyglen
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Pluckyglen
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Pluckyglen
Filter
User Pluckyglen
Recent activity
All questions
All answers
A carpet cleaner charges $0.70 per square foot
asked
Oct 14, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
40.8k
views
PLEASE HELP ASAP List these numbers from SMALLEST TO LARGEST 29.94 28.15 27.068 28.08 28.3
asked
Mar 14, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
232k
views
Starlin's goal is to spend less than $415 on a trip. So far, he has spent $25 on gas for his car. He will spend $100 each day on other expenses. Let d represent the number of days for Starlin's trip. Drag
asked
Feb 10, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
101k
views
The purpose of a procedural text is to explain an _____ to the audience.
asked
Sep 3, 2022
English
high-school
2
answers
2
votes
26.0k
views
Write 0.047883 correct to 2 significant figures
asked
Jul 14, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
20
votes
29.9k
views
One fair spinner (A-D) is spun and one fair dice (1-6) is rolled. What is the SAMPLE SPACE of the possible outcomes? SHOW YOUR WORK!
asked
Apr 20, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
111k
views
Type your answer in decimal form. Do not round. 0.75 gallons = ______ quarts
asked
Mar 21, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
19
votes
180k
views
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $300 for 17 ft2 The unit rate is $___/ft2.
asked
Feb 26, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
6
votes
43.6k
views
2/3 divided by 1 1/3
asked
Dec 21, 2021
Mathematics
college
2
answers
5
votes
94.4k
views
Flagstaff Company has budgeted production units of 8,500 for July and 8,700 for August. The direct materials requirement per unit is 2 ounces (oz.). The company has determined that it wants to have safety
asked
Nov 24, 2021
Business
college
1
answer
2
votes
49.0k
views
Which statement is true? 450 is ten times as much as 45,000 4,500 is one -tenth of 45,000 450,000 is ten times as much as 4,500,000 450 is one - tenth of 4,500,000
asked
Oct 15, 2021
Mathematics
college
2
answers
5
votes
10.8k
views
Calculate the values of the expression below 5 - 2 * 3 + 6 (3^2+1)
asked
Aug 23, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
39.6k
views
How are nutrients transported through the body
asked
Jul 12, 2021
Biology
high-school
2
answers
3
votes
209k
views
A Musician class has been built that takes the name, number of albums sold, and number of weeks that artist has been on the Top40 list. The Musician class also has a boolean instance variable isPlatinum
asked
May 11, 2021
Computers and Technology
college
1
answer
2
votes
42.0k
views
Does 6/11 and 18/33 form a proportion.
asked
Apr 6, 2021
Mathematics
college
2
answers
1
vote
54.2k
views
Explain the relationship between the processes of breathing and cellular respiration
asked
Feb 15, 2021
Biology
high-school
1
answer
0
votes
198k
views
1. In the Black-Scholes option pricing model, N(d1) is the probability that a standard normal random variable takes on a value exceeding d1. A. True B. False 2. In the Black-Scholes option-pricing model,
asked
Jan 21, 2021
Business
college
1
answer
0
votes
49.2k
views
If you knew that f(-4)=8, then what (x,y) coordinate point must lie on the graph of y=f(x?)
asked
Jan 4, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
124k
views
Is Amplitude a measure of a waves? A. speed B. energy C. distance D. frequency
asked
Apr 6, 2020
Chemistry
middle-school
1
answer
1
vote
43.8k
views
Prime fractorization of 47?
asked
Apr 6, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
11.2k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org