menu
QAmmunity.org
Answers by Piedar
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Piedar
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Piedar
Filter
User Piedar
Recent activity
All questions
All answers
Please help no trolls or links pls What is the “most important consideration” when designing/building a wheelchair?
answered
Aug 15, 2022
Engineering
middle-school
6
votes
34.8k
views
Question 5 1 pts Plants release carbon dioxide during aerobic respiration and use oxygen. True False
answered
Jun 18, 2022
Biology
college
3
votes
140k
views
Masses of precious stones are measured in carats, where 1 carat = 200 milligrams. What is the mass of a 80-dg diamond in carats?
answered
Mar 3, 2022
Mathematics
middle-school
4
votes
92.2k
views
Why DNA synthesis is faster than RNA synthesis?is there any advantage of being faster?
answered
Feb 19, 2022
Biology
college
4
votes
92.0k
views
Help!!! What do these people like?
answered
Dec 19, 2021
Spanish
middle-school
4
votes
173k
views
What are some economic push factors?
answered
Nov 16, 2021
Advanced Placement (AP)
high-school
3
votes
174k
views
WRITE FOR ME what you did last summer! Start your writing with the phrase, "El Verano Pasado, yo...." Be sure to include at least six sentences. Each sentence must include at least one verb in the preterite.
answered
Sep 28, 2021
Spanish
high-school
3
votes
131k
views
18/3=?/1 what's the missing unit rate
answered
Aug 21, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
92.6k
views
How much time does it take for a man to push a wheelbarrow across a 10m yard when he is applying 15N and producing 30W?
answered
Jul 29, 2021
Physics
middle-school
4
votes
57.3k
views
Cross-training employees does not benefit employers in which way?
answered
Jul 21, 2021
Business
high-school
4
votes
160k
views
NEED HELP WRITING A SPANISH PAPER ABOUT WHO AM I!!!!!! Objective: Now that you have a full year of Spanish under your belt, it’s time to show off what you know, and what better topic to tell us about then
answered
Jun 21, 2021
Spanish
college
2
votes
36.7k
views
Kaylee earned $446.40 at her job when she worked for 18 hours. What was her hourly wage, in dollars per hour?
answered
Apr 21, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
14.5k
views
What is the measure of AC 17 12 10 39 None of the above
answered
Apr 17, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
68.3k
views
Find the value of x that will make L parralel to M
answered
Feb 20, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
148k
views
At the movie theatre's a medium, 44 oz., coke costs $8.80. What is the price per ounce?
answered
Feb 15, 2021
Mathematics
college
1
vote
24.4k
views
Given B = {a, l, g, e, b, r} and C = {m, y, t, h} , find B U C. {} {a} {a, b, e, g, h, l, m, r, t, y}
answered
Sep 1, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
158k
views
7. 64 ounces = ? ? ? ? pounds PLZ HELP
answered
Aug 17, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
171k
views
Which equation represents the line that passes through the points (-3,7) and (3,3)
answered
Jul 29, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
132k
views
Is this one edge or two edges?
answered
Nov 19, 2019
Mathematics
middle-school
0
votes
225k
views
Why is it good scientific to be skeptical
answered
Aug 12, 2019
Biology
high-school
4
votes
174k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org