menu
QAmmunity.org
Answers by Peg
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Peg
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Peg
Filter
User Peg
Recent activity
All questions
All answers
If I had time, I _____________ shopping with you.
answered
Oct 23, 2022
English
high-school
7
votes
120k
views
URGENT!!!! whom gets this and answers right gets extra! What is the average speed of a bike rider who rides for 3 hours at 40km/hr and then 2 more hours at 50km/hr?!
answered
Aug 19, 2022
Mathematics
middle-school
9
votes
58.7k
views
Which statement best describes the structure of the poem "a boy and his dad"
answered
Jun 28, 2022
English
college
6
votes
71.2k
views
please write 4-5 sentences about the type of leader we should look for when taking into consideration DOMESTIC and FOREIGN policy. What type of leadership characteristics, skills, background does a President
answered
Jun 24, 2022
Social Studies
middle-school
4
votes
219k
views
Math ;-; i hate it so much but please help me
answered
May 24, 2022
Mathematics
college
5
votes
68.1k
views
What is an equation of the line that passes through the points (0,6) and (-3,2)?
answered
Apr 15, 2022
Mathematics
high-school
0
votes
87.7k
views
Need points & are good at science?
answered
Mar 18, 2022
Chemistry
high-school
4
votes
63.5k
views
You roll a die 3 times, what is the probability that each time you will roll at least a 5?
answered
Nov 18, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
228k
views
A water balloon shaped like a sphere is filled with water. The water balloon has a diameter of 3 inches. Which measurement is closest to the volume of water in the water balloon in cubic inches? A. 14.
answered
Sep 8, 2021
Mathematics
college
6
votes
49.4k
views
A 2400-kg satellite is in a circular orbitaround a planet. The satellite travels with a constant speedof 6.67x10 3 m/s. What is the acceleration of the satellite? Determine the magnitude of the gravitational
answered
Jul 17, 2021
Physics
college
4
votes
22.0k
views
$55 per gallon. 1 gallon covers 100sqft. What is the price per gallon?
answered
Jul 15, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
70.1k
views
Please help me with number 2
answered
May 16, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
50.4k
views
What is the result of increasing the volume of a gas?
answered
May 12, 2021
Chemistry
middle-school
3
votes
159k
views
What would this be please help
answered
Apr 24, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
16.8k
views
Which two other details from the story have a similar effect as the answer to part a
answered
Apr 11, 2021
English
high-school
4
votes
206k
views
Alexander introduced __________ culture to all of the areas he conquered.
answered
Mar 1, 2021
History
college
3
votes
21.9k
views
Bob is thinking about leasing a car the lease comes with an interest rate of 8% determine the money factor that will be used to calculate bonus payment
answered
Nov 21, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
141k
views
Danny Locker recently put down his papers after his managers failed to give him a pay rise that he felt would rightly compensate for his increasing work load. Danny, who had faced this kind of pay discrimination
answered
Nov 19, 2020
Business
high-school
5
votes
139k
views
Qué necesita Mariana para maquillarse? ¿Qué necesita Gerardo para despertarse? ¿Qué necesita Celia para bañarse? ¿Qué necesita Gabriel para ducharse? ¿Qué necesita Roberto para afeitarse? ¿Qué necesita
answered
Apr 28, 2020
Spanish
high-school
5
votes
41.0k
views
Which was the most prosperous colony?
answered
Mar 22, 2020
History
middle-school
5
votes
37.8k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org