menu
QAmmunity.org
Questions by Pedia
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Pedia
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Pedia
Filter
User Pedia
Recent activity
All questions
All answers
Identify the best method for solving the given system of equations. Justify your choice using academic vocabulary. —6х + 5y = 1 6х + 4у = -10 A) Substitution method is the best approach because it simplifies
asked
Nov 22, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
70.4k
views
End of the ice age 2. What is unique about the cave paintings at Pech-Merle in France? (2 p- 3. The most famous prehistoric sculpture is known as: (1 points) 4. Stonehenge is considered to be what type
asked
Jul 22, 2024
Social Studies
college
1
answer
0
votes
42.7k
views
Question 28 (4 points) Biomes can be characterized by which of the following characteristics? I. Similar amounts of annual precipitation II. Similar annual Temperatures III. Similar plants IV. Similar
asked
Mar 24, 2024
Biology
college
1
answer
1
vote
90.2k
views
Find the distance between points A = (2, 0) and B= (0, 9). Round your answer to the nearest tenth. Show your work
asked
Nov 9, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
219k
views
The width of a rectangular slab of concrete is 16 m less than the length. The area is 80m^2The length is 20m. The width is 4in The perimeter of the rectangle is?
asked
Oct 25, 2023
Mathematics
college
1
answer
2
votes
13.9k
views
The current student population of Memphis is 1600. If the population decreases at a rate of 13.9% each year. What will the student population be in 7 years?Write an exponential growth model for the future
asked
Jul 25, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
162k
views
Given the figure below, calculate its area.
asked
Dec 5, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
7
votes
43.8k
views
Given the figure below, calculate its area.
asked
Dec 5, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
7
votes
43.8k
views
Given the figure below, calculate its area.
asked
Dec 5, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
7
votes
43.8k
views
Question Southeast Asia and the Pacific are known for volcanoes and having several areas within the "Ring of Fire." True or false
asked
Aug 20, 2022
Geography
college
1
answer
0
votes
99.3k
views
FOR 100 POINTS Match each equation to a step that will help solve the equation for x.
asked
Aug 16, 2022
Mathematics
college
1
answer
3
votes
19.0k
views
What is the acronym of bibliography
asked
Jun 26, 2022
English
high-school
2
answers
5
votes
82.5k
views
PLEASE HELP!!! I REALLY NEED SOMEONE TO ANSWER THIS I HAVE ATTACHED A PICTURE
asked
Jun 18, 2022
Mathematics
college
1
answer
11
votes
159k
views
A poem’s stanza is made of a group of sentences. paragraphs. lines. dashes.
asked
May 20, 2022
English
high-school
1
answer
3
votes
250
views
A person invested $440 in an account growing at a rate allowing the money to double every 8 years. How long, to the nearest tenth of a year would it take for the value of the account to reach $2,860?
asked
Apr 14, 2022
Mathematics
college
1
answer
3
votes
134k
views
Please Help Me!! Suppose you and some friends are going to the beach for the day. You want to bring a cold lunch with you to have later in the day. 1. Think about what happens to something cold at a hot
asked
Nov 13, 2021
Biology
middle-school
2
answers
4
votes
16.3k
views
Which of the following is a substrate used in cellular respiration. Question 8 options: carbon dioxide rubisco the product of photosynthesis ion channels
asked
Aug 14, 2021
Biology
middle-school
1
answer
3
votes
75.4k
views
Which of the following philosophers advocated for a separation of powers in which three branches of the government check each other? A. John Locke B. Thomas Hobbes C. Baron de Montesquieu D. Jean Jacques
asked
Aug 2, 2021
History
high-school
2
answers
2
votes
38.5k
views
When a country's economy is producing at a level that exceeds its potential GDP, the standardized employment budget will show a __________________ than the actual budget.
asked
May 26, 2021
Business
high-school
1
answer
2
votes
221k
views
A 300-g package of pepperoni costs $4.29. a) What is the cost per 100 g? b) How much would 1 kg cost? c) How much pepperoni could you buy with $20?
asked
May 26, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
173k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
11.0m
answers
Search QAmmunity.org