menu
QAmmunity.org
Answers by PAC
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by PAC
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by PAC
Filter
User PAC
Recent activity
All questions
All answers
What is subjective pronoun with example?
answered
Nov 29, 2024
English
high-school
2
votes
204k
views
Which of the following expressions is equivalent to 5(1+6) when rewritten using the distributive property? A) 5 + 6 B) 5 + 30 C) 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 D) 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 30
answered
Oct 7, 2024
Mathematics
high-school
0
votes
137k
views
A(n) ____________________ sort can be specified in the ORDER BY clause to indicate that if an exact match occurs during the primary sort, the alternate column listed should be used to determine the presentation
answered
Jul 3, 2024
Computers and Technology
high-school
4
votes
62.3k
views
How long after the flyover did they come to see the property? a) One hour b) Two hours c) Three hours d) Four hours
answered
May 4, 2024
Geography
high-school
1
vote
111k
views
Which social event fueled the Big Band Era, but also foreshadowed the demise of big bands (swing) bands?
answered
Apr 29, 2024
Arts
high-school
4
votes
79.3k
views
4. Raul used 534 milliliters of a liquid for an experiment. How many liters of the liquid did Raul use for this experiment? Create a proportion that can be used to answer the question above. Place the
answered
Apr 23, 2024
Mathematics
college
4
votes
170k
views
Evaluate the expression 7+(-2)•3^2
answered
Jan 1, 2024
Mathematics
high-school
7
votes
116k
views
A new movie was released over the weekend with 8 show times. 124 people saw the movie during the first 2 show times. If people come to the movie at the same rate, how many saw it over the weekend?
answered
Dec 2, 2023
Mathematics
high-school
7
votes
172k
views
The probability that a given tourist goes to the amusement park is 0.47, and the probability that she goes to the water park is 0.58. If the probability that she goes to either the water park or the amusement
answered
Sep 17, 2023
Mathematics
high-school
3
votes
146k
views
Which of the following characteristics do not describe the Olmec civilization? art featured full bodies of rulers O settled around 1200 BCE o considered to be "mother culture" first known civilization
answered
Dec 3, 2022
History
college
2
votes
91.1k
views
Egypt's economy was primarily: A. impoverished B. urban C. industrial D. agricultural
answered
Sep 29, 2022
History
college
4
votes
34.1k
views
Mr. Daly, a chemistry teacher needs 10 liters of a 20% saline solution for his afternoon class. Unfortunately, the only mixture he has is a 5% saline and a25% saline solution. How much of each solution
answered
Aug 13, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
59.7k
views
Which of the following is a type of wave that does not need a medium though which to travel? A.) equilibrium B.) longitudinal C.) amplitude D.) transverse
answered
Jun 28, 2022
Biology
college
2
votes
54.5k
views
Sally's pet grooming business charges $5 per cat and $10 per dog for a pet bath. She earned $550 for pet baths last month. If 20 of those were cats, how many were dogs?
answered
May 29, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
225k
views
Sally's pet grooming business charges $5 per cat and $10 per dog for a pet bath. She earned $550 for pet baths last month. If 20 of those were cats, how many were dogs?
answered
May 29, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
225k
views
Sally's pet grooming business charges $5 per cat and $10 per dog for a pet bath. She earned $550 for pet baths last month. If 20 of those were cats, how many were dogs?
answered
May 29, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
225k
views
If d = 5, then d3 equals
answered
May 21, 2022
Mathematics
high-school
11
votes
59.9k
views
Aliyah had $28 to spend on six pencils.After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
answered
Apr 1, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
101k
views
What is productivity? In business?
answered
Nov 1, 2021
Business
high-school
3
votes
58.1k
views
Suppose that the U.S. government decides to charge wine consumers a tax. Before the tax, 50,000 bottles of wine were sold every week at a price of $5 per bottle. After the tax, 44,000 bottles of wine are
answered
Sep 23, 2021
Business
college
4
votes
60.1k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.5m
questions
11.2m
answers
Search QAmmunity.org