menu
QAmmunity.org
Answers by Ozz
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Ozz
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Ozz
Filter
User Ozz
Recent activity
All questions
All answers
A 12 pack of soda cost $3.25 What is the unit price
answered
Apr 30, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
135k
views
Suppose that 7.25 x 10^22 atoms of a hypothetical element have a mass of 3.88 g. What would be the molar mass (g/mol) of this element ? Correct number of sig figs are required.
answered
Apr 12, 2021
Chemistry
high-school
4
votes
97.7k
views
On January 1, 2014, Huber Co. sold 12% bonds with a face value of $1,000,000. The bonds mature in five years, and interest is paid semiannually on June 30 and December 31. The bonds were sold for $1,077,
answered
Dec 14, 2020
Business
high-school
6
votes
105k
views
In the image below, which objects would have a greater gravitational force between them, Objects A and B, or Objects B and C? Give one supporting detail for your answer.
answered
Nov 28, 2020
Physics
middle-school
3
votes
217k
views
10 pounds . = how many ounces
answered
Jun 26, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
54.7k
views
What is 2 19 over 20 terminating or repeating
answered
Mar 29, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
123k
views
Do you think people will eventually evolve a fear of cars or electrical outlets? Why or why not
answered
Mar 13, 2020
English
middle-school
7
votes
31.8k
views
What are four concerns about global environment
answered
Dec 24, 2019
Social Studies
middle-school
4
votes
64.1k
views
Ayer fui a la biblioteca y saquĆ© un __________ y una ___________. A. bibliotecario, fuente B. revista, helado C. libro, revista D. periĆ³dico, barbacoa
answered
Nov 27, 2019
Spanish
middle-school
4
votes
145k
views
15 foot circumference equals what diameter
answered
Sep 5, 2019
Mathematics
high-school
5
votes
185k
views
Fossils on one continent may be similar to fossils of another continent this observation supports which theory
answered
Jul 23, 2019
Geography
high-school
3
votes
139k
views
PLEASE HELP Which sentence shows detail that is interesting, adds color, and supports the topic of a personal narrative about packing to go away to college? A. In the long, narrow room, the short walls
answered
May 6, 2019
English
middle-school
6
votes
167k
views
At what point is the fetus typically able to survive outside of the mother's body? a. 4 months b. 5 months c. 6 months d. 7 months
answered
Jan 5, 2019
Biology
high-school
5
votes
165k
views
What is the similarity between a meander and a gully?
answered
May 23, 2018
Biology
high-school
4
votes
2.3k
views
What is the equation of a parabola whose equation vertex is (0,5) and whose directrix is x=2
answered
May 8, 2018
Mathematics
high-school
5
votes
166k
views
Does riding a bike up a hill in higher gear burn more calories than a lower gear
answered
Apr 30, 2018
Physics
high-school
5
votes
135k
views
Gwen buys 3 identical pairs of shoes at Store a. She pays $110.25 after the discount. what is the original price of each pair?
answered
Oct 9, 2017
Mathematics
middle-school
4
votes
113k
views
Can someone help me: 4n-3=-2n+15
answered
Jan 7, 2015
Mathematics
middle-school
6
votes
165k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.0m
questions
10.6m
answers
Search QAmmunity.org