menu
QAmmunity.org
Answers by Ovidiu
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Ovidiu
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Ovidiu
Filter
User Ovidiu
Recent activity
All questions
All answers
Explain the research features of: promotion prevention early intervention
answered
Nov 10, 2024
Business
high-school
5
votes
147k
views
Ongka married another woman because she was extremely attractive. a-true b-false
answered
Oct 1, 2024
Social Studies
high-school
2
votes
145k
views
If 5 mi=8km, about how many miles would be equal to 42 miles
answered
Sep 21, 2024
Mathematics
college
1
vote
158k
views
Since the 1980s there has been a decline in heavy industry, e.g. steel, mining etc. Manufacturing has gone over to developing countries such as China which is now a real economic force in the world. ***
answered
Aug 14, 2024
Social Studies
high-school
7
votes
156k
views
SELECT c.Name, p.Title, sc.Quantity, p.amazonExpressPrice, s.Name FROM ShoppingCart sc, Product p, Customer c, Seller s WHERE sc.CustomerID = c.CustomerID AND sc.ItemNumber = p.ItemNumber AND sc.OrderStatus
answered
May 2, 2024
Computers and Technology
college
4
votes
186k
views
Write the expression in exponential form.* 9.(-2).9.9.9.(-2).9.(-2) (-23).95 (23) .95
answered
Feb 11, 2024
Mathematics
high-school
3
votes
200k
views
If you need to reverse the following reaction and multiply it by 2, what would the resulting equation look like? A) The reverse of the given reaction, multiplied by 2. B) The given reaction, multiplied
answered
Feb 8, 2024
Chemistry
high-school
1
vote
38.8k
views
A group of penguins swam 4/5 miles in 1/3 hours. How many miles did the penguins swim in one hour is they swam at about the same place for the entire hour?
answered
Aug 21, 2023
Mathematics
high-school
11
votes
163k
views
Mrs. Magdalino kept records on how much she spent on gasoline and the maintenance of her car. She found that it cost $485 to drive 500 mi in a month Find the cost per mileWrite an equation that relates
answered
Apr 1, 2023
Mathematics
high-school
1
vote
221k
views
A 8-pint container of laundry detergent costs $11.36 what is the price per cup
answered
Feb 20, 2023
Mathematics
college
4
votes
200k
views
Answer plssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
answered
Jan 2, 2023
Mathematics
college
9
votes
158k
views
What was the Whiskey Ring scandal?
answered
Nov 23, 2022
History
college
11
votes
18.0k
views
Find the domain D and range R of the function f(x)=|9+2x|. (Use symbolic notation and fractions where needed. Give your answers as intervals in the form (∗,∗). Use the symbol [infinity] for infinity and
answered
Oct 19, 2022
Mathematics
college
0
votes
194k
views
Which represents the solution set of 5 (x + 5) less-than 85
answered
Oct 6, 2022
Mathematics
middle-school
1
vote
49.1k
views
10) What was a positive effect of the green revolution? A) High yields of grains B) Profit for small farms o Excess use of fertilizer D) Excess use of pesticides
answered
Aug 24, 2022
Biology
high-school
0
votes
74.9k
views
How did Americans try to deal with the impact of the Great Depression? They left home looking for work, stood in breadlines, lived in shanty-towns and even protested. They looked for work, sold apples
answered
Jul 9, 2022
History
high-school
2
votes
170k
views
I wanna write a song to post on my sound cloud can anyone be my ghost writer?
answered
May 26, 2022
Arts
middle-school
4
votes
132k
views
Angle ABC is taken by a dilation with the center P and scale factor 3 to angle A'B'C' The measure of angle ABC is 21 degrees. What is the measure of angle A'B'C'?
answered
Mar 21, 2022
Mathematics
college
9
votes
166k
views
Solve this linear equation into every single step you would use -x+9+3x=4x+2(x-3.5)
answered
Feb 14, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
15.2k
views
What is the slope for this table?
answered
Jan 21, 2022
Mathematics
high-school
12
votes
176k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.3m
questions
12.0m
answers
Search QAmmunity.org