menu
QAmmunity.org
Answers by Otilia
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Otilia
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Otilia
Filter
User Otilia
Recent activity
All questions
All answers
The people of the Indus Valley were able to grow more crops by_____________. A) making war on neighboring settlements and taking their land B) planting seeds very deeply where there was moisture C) irrigating
answered
Jul 1, 2022
Social Studies
high-school
4
votes
220k
views
What is the factored form of the polynomial? x² - 122+27? (x + 4)(x + 3) (x - 4)(x+3) (x + 9)(x + 3) O (x - 9)(x-3)
answered
Mar 3, 2022
Mathematics
college
10
votes
145k
views
Find the area of the regular 18 gon with radius 56 mm
answered
Feb 21, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
180k
views
Which inequality is correct?
answered
Feb 11, 2022
Mathematics
high-school
10
votes
190k
views
According to the author, what did people dislike about the 2013 law? Three cheers to the nanny state
answered
Jan 19, 2022
English
high-school
6
votes
41.3k
views
Can someone help me with these questions
answered
Dec 29, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
46.1k
views
What is 5(4x + 3.5) equivalent to?
answered
Dec 14, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
235k
views
What is working capital?
answered
Dec 4, 2021
Business
high-school
5
votes
216k
views
What did Thomas Paine accomplish?
answered
Nov 3, 2021
History
high-school
1
vote
101k
views
What is the value of x in the equation 8 + 4 = 2(x - 1)? a. 7 b. 5 c. 11/2 d. 13/2
answered
Oct 23, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
125k
views
What is the estimate difference between 2.97 1 2/11
answered
Jul 5, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
30.8k
views
Read the passage from The Lion, the Witch, and the Wardrobe. And the Professor, who was a very remarkable man, didn’t tell them not to be silly or not to tell lies, but believed the whole story. "No,”
answered
Mar 23, 2021
English
high-school
4
votes
75.7k
views
Angle b is 68 using what you know about sum of angles and isosceles triangles what is the measurement of angle a
answered
Jan 31, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
149k
views
What is the y-intercept of the function f(x)=4 - 5x?
answered
Jan 28, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
145k
views
12 pencils bought for $9.00. What is the unit rate?
answered
Jan 12, 2021
Mathematics
college
0
votes
191k
views
What’s is inductive reasoning?
answered
Jan 9, 2021
Physics
middle-school
5
votes
52.9k
views
Hydrogen 3 has a half life of 12.32 years a sample of h-3 weighing 3.02 grams is left for 15.0 years what will the final weight of H-3 sample be?
answered
Aug 30, 2020
Chemistry
middle-school
1
vote
82.8k
views
Questions one through 10 for each sentence from the correct plural of the word or words in italics
answered
Apr 15, 2020
English
middle-school
0
votes
42.2k
views
2) You can buy 3 apples at the Quick Market for $1.05. You can buy 5 of the same apples at Stop and Save for $1.15. Which place is the better buy? 765 How do I find the answer
answered
Mar 2, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
61.4k
views
I need help: 13c-7+c-d
answered
Jan 30, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
113k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org