61.4k views
3 votes
2) You can buy 3 apples at the Quick Market for $1.05. You can buy 5 of the

same apples at Stop and Save for $1.15. Which place is the better buy?
765
How do I find the answer

2 Answers

1 vote

Final answer:

Stop and Save is the better buy because the price per apple is lower compared to the Quick Market.

Step-by-step explanation:

To determine which place is the better buy, we need to compare the price per apple at each market.

At the Quick Market, you can buy 3 apples for $1.05. So the price per apple is $1.05 / 3 = $0.35.

At Stop and Save, you can buy 5 apples for $1.15. So the price per apple is $1.15 / 5 = $0.23.

Therefore, Stop and Save is the better buy because the price per apple is lower compared to the Quick Market.

User Otilia
by
5.5k points
2 votes

Answer:

Quick Market

Step-by-step explanation:

You need to set up the problem in fraction form or 3/1.05 and 5/1.15

Then you need for the numbers to have the same denominator.

After doing that the fraction would look like 114/39.9 for Quick Market and 173.48/39.9 for Stop and Save.

So Quick Market costs less.

User Kirqe
by
5.9k points