menu
QAmmunity.org
Questions by OregonGhost
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by OregonGhost
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by OregonGhost
Filter
User OregonGhost
Recent activity
All questions
All answers
The Seikilos is in 6/8 time. 6/8 time is an example of: Question 3 options: Simple Meter Compound Meter Perfect Past Meter Kilometer
asked
Jun 20, 2021
Arts
middle-school
1
answer
4
votes
66.9k
views
Which of the following is NOT a reversible reaction? a cutting a tree into logs b. Dissolving sugar into water c. Melting chocolate d Tying your shoes
asked
May 11, 2021
Chemistry
college
1
answer
1
vote
174k
views
If an alpha particle and a beta particle have the same energy, which particle will penetrate farther into an object?
asked
Apr 15, 2021
Physics
high-school
1
answer
3
votes
175k
views
What is meant when Tom Brokaw, one of the speakers on the video, says "...on the cusp of something so profound, that it is hard to put it into words."
asked
Feb 1, 2021
English
college
1
answer
3
votes
231k
views
A 3 year-old is brought into the ED crying. He cannot bend his left arm after his older brother twisted it. An X-ray is performed and the ED physician diagnoses is the patient has a dislocated nursemaid
asked
Jan 20, 2021
Health
college
1
answer
1
vote
144k
views
Dr. Whittaker is a psychotherapist who tells each of his patients the following: "You think that you’re unhappy because of all the dreadful things that have happened to you. I’m here to show you that your
asked
Jul 4, 2020
Social Studies
high-school
1
answer
4
votes
225k
views
Concepts for Analysis 24-3 (Essay) Presented below are three independent situations. Situation 1: A company offers a one-year warranty for the product that it manufactures. A history of warranty claims
asked
Apr 8, 2020
Business
college
1
answer
1
vote
207k
views
For the flow of a thin film of a liquid with a depth h and a free surface, two important dimensionless parameters are the Froudenumber,and Weber number. Determine the value ofthese two parameters for glycerin
asked
Mar 16, 2020
Engineering
college
2
answers
4
votes
161k
views
Which equation has no solution?
asked
Mar 1, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
158k
views
The area of a tennis court is 2808 ft^2. find the lenght of the court if it is 36 ft wide
asked
Dec 22, 2019
Mathematics
college
1
answer
1
vote
218k
views
Many of the artists discuss the processes that they go through in creating their art. How have these processes helped the artists? What benefits does the process have? PLEASE ANSWER ASAP!
asked
Nov 6, 2019
Arts
high-school
1
answer
4
votes
248
views
What is said in Puerto Rico before eating?
asked
Jun 3, 2019
Spanish
middle-school
2
answers
5
votes
46.4k
views
What is the midpoint of the line segment shown below? (-12,-3) (3,-8)
asked
Mar 25, 2019
Mathematics
college
2
answers
5
votes
17.9k
views
Help. 9. Find the value of x. Round to nearest tenth.
asked
May 15, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
103k
views
List two important American wins in the early days of the American revolution. Be specific.
asked
Apr 28, 2018
History
college
1
answer
3
votes
222k
views
What does this graph suggest about the costs and benefits of balancing the budget
asked
Apr 20, 2018
Social Studies
middle-school
1
answer
4
votes
98.3k
views
Which attributes of this poem by Ezra Pound are characteristic of modernist poetry In a Station of the Metro The apparition of faces in the crowd; Petals on a wet, black bough. the economic use of language
asked
Feb 25, 2018
English
high-school
2
answers
3
votes
53.3k
views
What is a crucial step in the revision process for any compare and contrast essay? A. Identify the thesis. B. Check the word count. C. Look for whole to whole structure. D. Assure you have character development.
asked
Dec 1, 2017
English
high-school
2
answers
3
votes
38.4k
views
Can someone explain to me how to build a snowman? I have never done it before
asked
Mar 18, 2017
Arts
high-school
1
answer
0
votes
94.2k
views
Find the unit rate: $15 for 4 quarts
asked
Nov 9, 2016
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
223k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org