menu
QAmmunity.org
Recent activity by Ophir Bushinsky
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Ophir Bushinsky
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Ophir Bushinsky
Filter
User Ophir Bushinsky
Recent activity
All questions
All answers
Which recursive formula can be used to generate the sequence below,)
answered
Dec 21, 2023
Mathematics
college
1
answer
164k
views
Which set of sides would make a right triangle? 5,10,12 8,10,12 5,12,13 4,5,6
asked
Sep 15, 2023
Mathematics
college
1
answer
65.7k
views
HELP ASAP Imagine you have a new strand of lights wired in series- parallel. All the bulbs are working as expected. Which place in the circuit has the highest resistance?
asked
Jul 4, 2023
Physics
high-school
2
answers
141k
views
I need to simplify 3 + 4 10 -8 and (3+4)(10-8)
asked
Jun 1, 2023
Mathematics
college
2
answers
39.6k
views
What reduces human odor by helping to neutralize it or by hiding it with a natural competitive scent?.
asked
May 26, 2023
Health
high-school
1
answer
41.1k
views
I need help bc good at every class but math
asked
Apr 20, 2023
Mathematics
middle-school
1
answer
16.6k
views
5. Who was Ida Tarbell?
answered
Mar 30, 2023
History
high-school
2
answers
174k
views
1) Two students are making their way to school. One has a bike and the other is on foot. If the student on foot is going at a speed of 3 m/s and they make it to school in 30 s, how far away was the school?
answered
Mar 22, 2023
Physics
high-school
1
answer
58.4k
views
How many times greater is the vuale in 4 in 547 than 4 in 84
asked
Feb 15, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
163k
views
Which of the following does NOT move continuously through the ecosystem?
asked
Dec 27, 2022
Physics
college
1
answer
74.1k
views
At 23°F, 1 inch of rain equals 10 inches of snow. Convert 2 inches of rainfall to snowfall. Make up and solve division problems that involve decimals
asked
Dec 15, 2022
Biology
college
1
answer
178k
views
Which expression shows 6a + 8b + 10 written as the product of the GCF times a sum?
asked
Sep 13, 2022
Mathematics
college
1
answer
72.9k
views
Oscar paid $130 for 4 tickets to the amusement park. Each ticket cost the same amount. What is the cost in dollars and cents per ticket Please help.
answered
Aug 27, 2022
Mathematics
college
2
answers
124k
views
Oracle and SAP are examples of Functional Area Information Systems. A-True B-False Heelp please!!
asked
Aug 15, 2022
Computers and Technology
college
1
answer
158k
views
Meaning of exemplary
asked
Jul 27, 2022
English
high-school
2
answers
84.0k
views
Thomas earns 15 mowing lawns over 3 days. How much money would he earn in 4 days if he earned the same amount every day
answered
Jul 24, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
119k
views
Which of the following is one reason that rural residents felt left behind in the late 19th century? (5 points) New technology Increasing crop sales Decreasing railroad tracks Democratic party in power
asked
Jun 2, 2022
History
high-school
1
answer
176k
views
NEED HELP: Mass number minus protons equal the number of _____?
answered
May 28, 2022
Biology
high-school
1
answer
21.6k
views
Biography about Zora Neale Hurston
asked
May 7, 2022
History
high-school
1
answer
152k
views
Manuel needs to buy plastic spoons. Brand Ahas a box of 12 spoons for $1.12. Brand B has a box of 25 spoons for 2.69 Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on
asked
Apr 18, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
13.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org