menu
QAmmunity.org
Questions by Not A JD
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Not A JD
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Not A JD
Filter
User Not A JD
Recent activity
All questions
All answers
Help me with this plz
asked
Dec 27, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
19
votes
170k
views
20 points!!!! Freya is collecting 50p and £1 coins. When she has 18 coins the value of them is £13. Let x be the number of 50p coins and y the number of £1 coins. Write a pair of simultaneous equations
asked
May 4, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
19
votes
114k
views
Sherrie has twice as many pairs of sneakers than manuel. together they have 90 airs of sneakers. how many pair does sherrie have?
asked
Mar 7, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
6
votes
11.8k
views
Please help me i really need help please help me please
asked
Oct 12, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
121k
views
Each of 3 water sprinkler systems covers a semicircle with radius 2m on the side of a house shown. What amount of area remains dry? Show your work to explain how you go your answer, to the nearest square
asked
Aug 28, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
206k
views
Helppppppppppppppppppppp
asked
Aug 26, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
16
votes
158k
views
Why was the Green party originally formed?
asked
Aug 26, 2022
History
high-school
1
answer
2
votes
107k
views
Find the value of x (round to the nearest tenths) 3x 4x
asked
Aug 26, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
92.5k
views
Janice is writing a report about digital cameras. Which of the following is likely to be the most credible and accurate source for her to use in her report? Select one: an article about multiple brands
asked
May 16, 2022
English
college
1
answer
2
votes
101k
views
During the ____________step in activity-based costing, overhead costs in each activity cost pool are assigned to products. a. first b. second c. third d. fourth
asked
Oct 22, 2021
Business
college
1
answer
2
votes
79.8k
views
Polonius reminds Ophelia that with a larger tether may [Hamlet) walk / Than may be given you." What are two possible explanations for why Hamlet has a larger tether" --more freedom and leeway--than Ophelia
asked
Aug 24, 2021
English
high-school
1
answer
1
vote
138k
views
Help develop muscles, tendons, and ne et tissue
asked
Aug 6, 2021
Medicine
middle-school
2
answers
5
votes
223k
views
Nick is a partial owner of Kinsey Electronics and Madison is a partial owner of Goodson Electric. Both Nick and Madison defaulted on personal loans. Madison’s creditors forced her to pay back the loans
asked
Jul 28, 2021
Business
high-school
1
answer
4
votes
105k
views
1. Su libro Canto General recuenta la historia antigua (ancient) y moderna de América Latina. cierto falso 2. A pesar de sobresalir (stand out) en varias corrientes literarias, su única pasión fue la poesía
asked
Jun 12, 2021
Spanish
high-school
1
answer
0
votes
180k
views
Determine which is the better buy. 3 pounds of pellets for $4.95 or 5 pounds of pellets for $7.50 The unit price for 3 pounds of pellets for $4.95 is $nothing per pound. The unit price for 5 pounds
asked
May 6, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
123k
views
Your grandfather has offered you a choice of one of the three following alternatives: $6,500 now; $1,750 a year for seven years; or $27,000 at the end of seven years. Required: a. Assuming you could earn
asked
Mar 12, 2021
Business
college
1
answer
2
votes
37.3k
views
The Invention Factory by Saki Hirose In his lifetime, Thomas Edison had over 1,000 patents on record. Though he possessed amazing ingenuity, he quickly recognized that, as just one person, he didn’t have
asked
Feb 12, 2021
English
middle-school
2
answers
2
votes
125k
views
Greatest to least π^2/4, √4, 2.93
asked
Jan 11, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
197k
views
What is the remainder when (4x^3 + 3x^2 - 17x - 12) is divided by (x - 1)?
asked
Jan 3, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
129k
views
Insert parentheses to make a true equation 3+1*7-2^2*9-7=24
asked
Aug 28, 2020
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
126k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org