menu
QAmmunity.org
Answers by Nobu
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Nobu
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Nobu
Filter
User Nobu
Recent activity
All questions
All answers
What is the value of -4 x ( 4 - 6 ) ?
answered
Apr 13, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
227k
views
If 60 ounces cost $13.00, how much does one ounce cost?
answered
Mar 3, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
203k
views
The table below displays the amount of sugar packets needed to sweeten cups of lemonade (number of sugar packets: 12, 16, 20, 24) (total cups of lemonade: 8, 10, 12, x) what is the total number of cups
answered
Feb 17, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
224k
views
Differences between relative and absolute conservation
answered
Feb 13, 2022
Geography
high-school
4
votes
209k
views
How do citizen rights in Mexico compare to citizen rights in Canada and the United States?
answered
Nov 18, 2021
History
high-school
1
vote
183k
views
The moon came with a blinding glow an... A.personification B.onomotopoeia C.hyperbole D.alliteration
answered
Oct 28, 2021
English
college
0
votes
134k
views
Simplify the expression. 3p – 49 + 9 = 8p
answered
Jul 30, 2021
Mathematics
college
7
votes
166k
views
Did the North or South have more total troops during the Civil War? What are two ways the graphic shows this,
answered
Jun 30, 2021
History
middle-school
3
votes
147k
views
Complétez avec ce, cet, cette ou ces : 1. J'aime bien..... maison avec...... arbre au milieu du jardin. 2. Combien coutent.... pull rouge sur l'étagère et.............. chaussures, s'il vous plaît ? 3.
answered
Jun 17, 2021
French
high-school
0
votes
204k
views
Prehistoric artists wrote down their thoughts, feelings, and artistic process for later generations of artists and others to read.A. TrueB. False
answered
Apr 9, 2021
Arts
high-school
4
votes
92.0k
views
For the equation, y = (3/2)x, what is the y-intercept?
answered
Mar 24, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
52.5k
views
Can someone help me with the second one please, this is due at 5:30 am !!!!!
answered
Jan 14, 2021
English
high-school
4
votes
42.0k
views
If Job A pays $8/per hour and you work at most 34 hours and Job B paid $12.50/per hour and you work 10-15 hours and they’re planning on raising the pay to $15/per hour. Which job should you choose?
answered
Dec 22, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
172k
views
Write an expression to describe the sequence below. Use n to represent the position of a term in the sequence, where n = 1 for the first term. 9, 10, 11, 12, ...
answered
Sep 19, 2020
Mathematics
middle-school
0
votes
150k
views
You have decided to sell an item on craigslist. You have given no price in your ad: instead, you ask the interested people reading the ad to submit an offer. Their offers will be uniformly distributed
answered
Aug 11, 2020
Mathematics
college
2
votes
197k
views
Ten members of Balin’s soccer team ran warm ups for practice. Each member ran the same distance. Their combined distance was 5/6 of a mile. To find the distance that each member ran, Balin wrote the expression
answered
Jun 11, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
128k
views
A board is leaning against a vertical wall, as shown. The board makes a 55° angle with the ground and touches the wall at a point that is 56 inches above the ground. What is the length of the board, rounded
answered
May 16, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
147k
views
Why did the presidential election of 1860 bring the United States closet to the civil war?
answered
Aug 27, 2019
History
middle-school
7
votes
57.6k
views
(2)/(3) * 6
answered
Mar 8, 2019
Mathematics
middle-school
4
votes
198k
views
Which type of reproduction is most likely taking place
answered
Aug 21, 2018
Biology
middle-school
5
votes
158k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org