menu
QAmmunity.org
Questions by Nikolay Aleshkovskiy
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Nikolay Aleshkovskiy
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Nikolay Aleshkovskiy
Filter
User Nikolay Aleshkovskiy
Recent activity
All questions
All answers
What did people want the government to go back to a laissez faire approach to the economy? a. they felt this approach would allow the government to do more to help people. b. they felt this approach would
asked
Nov 8, 2024
Business
high-school
1
answer
2
votes
42.4k
views
What happens to the matter and energy in fosil fuels when the fuels are burned?
asked
Oct 3, 2024
Chemistry
high-school
1
answer
5
votes
131k
views
A student prepares a solution by dissolving 20.0 g of aluminum chloride (AlCl3) in enough water to produce 500 mL of solution. What is the molarity of the solution?
asked
Jul 12, 2024
Chemistry
high-school
1
answer
1
vote
177k
views
The ability to accept another's private world as if it were your own.
asked
Jul 12, 2024
Social Studies
high-school
2
answers
3
votes
149k
views
What concentration of fluoride in a municipal water supply is required to significantly reduce the caries incidence without causing dental fluorosis? A. 0.01ppm B. 1.0ppm C. 10ppm D. 100ppm
asked
Jun 5, 2024
Medicine
college
1
answer
1
vote
184k
views
What purposes does the prologue serve? a) Introduces main characters b) Sets the scene or background c) Provides context or historical information d) Establishes the central conflict
asked
Apr 3, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
1
vote
140k
views
Na+ is the major: a- intracellular cation b- intracellular anion c- extracellular cation d- extracellular anion
asked
Mar 27, 2024
Chemistry
high-school
1
answer
3
votes
180k
views
Suppose the government imposes a $4-per-pack tax on suppliers. At this tax amount, the equilibrium quantity of cigarettes is packs, and the government collects in tax revenue. Now calculate the government's
asked
Feb 17, 2024
Business
high-school
1
answer
4
votes
129k
views
What process do each of the following rocks need to go through to get from the first rock to the second rock? Sedimentary to Metamorphic: Metamorphic to Igneous: Igneous to Igneous: Metamorphic to Sedimentary:
asked
Oct 17, 2023
Biology
middle-school
1
answer
10
votes
140k
views
In a simple parallel circuit a. Current through each branch is always the same. b. Voltage across each branch is always the same. c. Value of each resistor is the same. d. The circuit won't work unless
asked
Feb 26, 2023
Physics
college
1
answer
0
votes
32.7k
views
The internment order was issued to move Japanese immigrants and Japanese Americans •To the East Coast. •To the West Coast. •Away from the East Coast. •Away from the West Coast. Edge2020
asked
Dec 17, 2022
History
college
2
answers
0
votes
41.7k
views
12. The tomb of Gunbad-Kabud in Maragheh, Iran is the shape of a decagonal tower and has a side length of approximately 8 feet. Determine the distance from the center of the tomb to the outside wall.
asked
Oct 25, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
153k
views
I need help with this
asked
Oct 12, 2022
Spanish
high-school
1
answer
0
votes
148k
views
If you were asked to round the number 9.6173 to the nearest hundredths place, how many digits would you have after the decimal point?
asked
Apr 23, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
117k
views
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $38.94. What is the unit price of the pairs of gloves? The unit price is $ per pair of gloves.
asked
Feb 6, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
24.8k
views
a machine factory makes chairs at a rate 2 chair every 10 minutes how much time does machine take to make five chairs
asked
Jan 20, 2022
Mathematics
college
1
answer
25
votes
153k
views
Journalize the transactions of Lawrence Engineering. Include an explanation with each journal entry. Use the following accounts: Cash; Accounts Receivable; Office Supplies; Equipment; Accounts Payable;
asked
Dec 25, 2021
Business
college
2
answers
5
votes
62.7k
views
Benjamin decides to treat himself to breakfast at his favorite restaurant. He orders chocolate milk that costs $3.25. Then, he wants to buy as many pancakes as he can, but he wants his bill to be at most
asked
Dec 19, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
106k
views
Which of these inferences about the narrator’s relationship with other races is best supported by the essay?
asked
Sep 14, 2021
English
college
1
answer
3
votes
22.2k
views
If m = 50, what is the value of the expression below? 0.44m + 23 A. 22 B. 45 C. 67 D. 117 SHOW YOUR WORK PLZSSSSSSSS
asked
Aug 14, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
13.2k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org