menu
QAmmunity.org
Answers by Nikhil Nanivadekar
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Nikhil Nanivadekar
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Nikhil Nanivadekar
Filter
User Nikhil Nanivadekar
Recent activity
All questions
All answers
What is 2. 4% written as a decimal?0. 240. 240. 242. 4
answered
Nov 18, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
202k
views
Delivering a blow or making contact forcefully is called striking. a True False 
answered
Oct 7, 2023
Health
high-school
13
votes
93.3k
views
how can the reader tell that the yellow wallpaper by charlotte perkins gilman is written in the first-person point of view the main character mentions a baby the main character is a woman the main chracter
answered
Aug 4, 2023
English
high-school
6
votes
143k
views
Deltamath please help
answered
Jul 2, 2023
Mathematics
high-school
5
votes
229k
views
Scientists are studying the temperature on a distant planet. Let y represent the temperature (in degrees Celsius). Let x represent the height above the surface (in kilometers). Suppose that x and y are
answered
Jun 17, 2023
Mathematics
college
3
votes
92.3k
views
Find the values for x and y, given the quadrilateral inscribed in a circle as pictured above
answered
Mar 10, 2023
Mathematics
college
2
votes
32.4k
views
Mrs martin has 80 boxes of paper clips there are 10 paper clip in each box. How many paper clip does she have ?so 800
answered
Feb 20, 2023
Mathematics
college
1
vote
196k
views
Where is the Hawaii Hot Spot located relative to the Pacific Plate?
answered
Feb 17, 2023
Geography
high-school
6
votes
210k
views
What is the solution to this equation? 3^2x+12=39
answered
Oct 23, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
186k
views
God Loves you Have a bless day, Remember your perfect the way you are!!!!
answered
Aug 27, 2022
English
college
8
votes
184k
views
Help me out thankssssss !!!!!!
answered
Aug 26, 2022
Mathematics
college
3
votes
59.8k
views
The tape diagram represents an equation. 13 + t = 17 Write an equation to represent the tape diagram.
answered
Jul 7, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
54.4k
views
Five apples and four oranges cost $11.80. One apple and six oranges cost $9.90. how much does one orange cost?
answered
Jul 3, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
93.7k
views
Suppose each square on the grid shown is 1 cm by 1 cm. Estimate the area of the figure. about 10 cm2 about 18 cm2 about 13 cm2 about 23 cm2 TYSM
answered
Jun 29, 2022
Mathematics
middle-school
2
votes
222k
views
Please help! F(x)=1-3x;x=4,x=4+h Determine net change and average change between the given values of the variables
answered
Jun 26, 2022
Mathematics
college
13
votes
179k
views
A 207-kg merry-go-round in the shape of a uniform, solid, horizontal disk of radius 1.50 m is set in motion by wrapping a rope about the rim of the disk and pulling on the rope. What constant force would
answered
May 29, 2022
Physics
college
7
votes
47.0k
views
what is taxable incomeTanya (born 10-31-90) is single, has no dependents and will not itemize deductions. She cannot be claimed as a dependent by anyone else. Tanya can claim adjustments of $800 for her
answered
Mar 6, 2022
Business
college
0
votes
95.8k
views
Which organ in the excretory system filters blood?
answered
Jan 21, 2022
Health
high-school
5
votes
216k
views
What is a antonym for remission
answered
Dec 27, 2021
English
middle-school
3
votes
219k
views
A website charges $3 for each movie you download. They also charge a one-time sign-up fee of $14.99 What is the input variable?
answered
Dec 5, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
219k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Search QAmmunity.org