menu
QAmmunity.org
Recent activity by NiharikaMoola
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by NiharikaMoola
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by NiharikaMoola
Filter
User NiharikaMoola
Recent activity
All questions
All answers
We want to cover the bed with a layer of mulch 3 inches thick. How many cubic feet of mulch will we need?
answered
Jan 1, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
28.8k
views
At a book fair, a tote bag costs $5 and books cost $3.50 each. you spend a total of $19.00 before taxes. how many books did you buy in addition to the tote bag?
answered
Dec 18, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
31.1k
views
3. Write the tangent of angle Mas a fraction. Then write it as a decimal rounded to the nearest hundredth. tan M=
answered
Sep 15, 2023
Mathematics
college
1
answer
153k
views
If 4x + 8 = 28, then x = 5. choose inverse
answered
Sep 8, 2023
Mathematics
college
2
answers
58.9k
views
2 dozen oranges cost $14400.what is the cost per orange?
asked
Aug 25, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
170k
views
How thick is the troposphere?1–3 miles7–13 miles5–14 miles12–21 miles
asked
May 14, 2023
Geography
high-school
1
answer
211k
views
A = 3, k = 12, z = 6, h = 4 Evaluate the algebraic expression z + 15. z + 15 = _______
asked
May 9, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
146k
views
On a hot day, a runner begins to have trouble breathing and also becomes pale, dizzy, and nauseated. From what condition is this runner likely to be suffering? Analyze and describe strategies for responding
answered
Jan 30, 2023
Health
high-school
1
answer
173k
views
1. Why is polyester considered to be a good material for making the sails of ships? 2. Name the component fibres of polycot, Terry wool and cots wool? 3. Why polythene bags should not be thrown along with
answered
Jan 8, 2023
Biology
college
1
answer
118k
views
The Hu family goes out for lunch, and the price of the meal is $51. The sales tax on the meal Is 7%, and the family also leaves a 15% tip on the pre-tax amount. What Is the total cost of the meal? The
asked
Oct 17, 2022
Mathematics
college
1
answer
122k
views
Find the value of x in the figure.
answered
Oct 7, 2022
Mathematics
college
2
answers
38.3k
views
Hi y’all I have a question. So I was trying to loose weight and over the weekend I was drinking a lot of water like 8-9 water bottles. And then today I got on the scale, my weight went up like 9 pounds.
answered
Oct 4, 2022
Health
college
2
answers
87.2k
views
All of the following are usually considered professional occupations EXCEPT: A. law B. medicine C. sciences D. law enforcement
answered
Sep 29, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
171k
views
What is the circumference of the circle shown below? (It wouldn't let me put the image here but it shows a circle with a diameter with 8 meters) A. 25.12 meters B. 200.96 meters C. 50.24 meters D. 251.
answered
Aug 19, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
135k
views
How many particles are in 3.4 moles of HCl?
asked
Aug 12, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
226k
views
29.What are some potential difficulties that you might encounter when doing business in the Chinese market? 30.What actions could your company take to help improve your opportunities for success?
answered
Jul 16, 2022
Business
high-school
1
answer
53.8k
views
29.What are some potential difficulties that you might encounter when doing business in the Chinese market? 30.What actions could your company take to help improve your opportunities for success?
answered
Jul 16, 2022
Business
high-school
1
answer
53.8k
views
29.What are some potential difficulties that you might encounter when doing business in the Chinese market? 30.What actions could your company take to help improve your opportunities for success?
answered
Jul 16, 2022
Business
high-school
1
answer
53.8k
views
Which of these plant cell structures is also found in a prokaryote? A B C D
asked
Jul 15, 2022
Biology
college
1
answer
81.3k
views
Later in this course, you will write an argumentative essay. Choose ONE of the following prompts: There is an old saying, “The pen is mightier than the sword.” Consider: What does this metaphor mean? How
asked
May 27, 2022
English
college
1
answer
156k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org